Rusko ve středu ráno podniklo další rozsáhlý vzdušný úder na Ukrajinu, exploze hlásí řada míst včetně Kyjeva, Charkova nebo Mykolajiva, informují ukrajinská média. Ukrajinské letectvo později oznámilo, že Rusové zaútočili 64 střelami a drony, přičemž protivzdušná obrana jich 44 zničila. Ukrajinští činitelé informují o nejméně pěti zabitých civilistech v Kyjevě a Mykolajivu. Další lidé jsou zranění. Ruské ministerstvo obrany podle stanice BBC tvrdilo, že zasáhlo vojenskoprůmyslové podniky.

Sirény upozorňující na hrozbu vzdušného útoku se rozezněly Ukrajinou brzy ráno poté, co v ruské Murmanské oblasti vzlétly letouny Tu-95. Ukrajinské letectvo varovalo před hrozbou odpalů střel z těchto strojů, uvedl server RBK-Ukrajina. Později informoval také o odpalech ze strojů Tu-22, o balistických střelách a o nasazení ruských dronů.

Z Ukrajiny mezitím začaly přicházet zprávy o aktivitě ukrajinské protivzdušné obrany a explozích, které byly slyšet i v případě sestřelení raket protivzdušnou obranou. V Charkově média informovala o výbuších kvůli raketovému úderu, v Mykolajivu podle nich útočily ruské drony Šáhed. Později se však exploze ozvaly také v Kyjevské a Čerkaské oblasti na střední Ukrajině, píše RBK-Ukrajina. Následně hlásily výbuch také úřady v západoukrajinské Lvovské oblasti.

V metropoli se exploze ozvaly ve vlnách, podruhé kolem 07:40 místního času (06:40 SEČ). Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko později oznámil, že protivzdušné obraně se nad hlavním městem podařilo zlikvidovat asi dvě desítky ruských střel. "Třetí raketový útok na Kyjev v roce 2024,“ napsal Popko na platformě Telegram s poznámkou, že poplach v metropoli trval téměř tři hodiny a střely přišly v několika vlnách z různých směrů. Média informovala mimo jiné o požáru obytné výškové budovy v Kyjevě.

Podle starosty Vitalije Klička utrpěly kvůli útoku zranění přes tři desítky lidí. Zelenskyj informoval o dvou zabitých v metropoli. Kyjevské úřady bilanci obětí následně zvýšily na čtyři, podle Klička všichni zahynuli ve zmíněné výškové budově. Mimo to se některé levobřežní části metropole podle starosty ocitly bez elektřiny poté, co úlomky rakety poškodily elektrické vedení. Energetická společnost DTEK po několika hodinách informovala o obnovení dodávek elektrické energie.

Další oběť je hlášena z Mykolajivu na jihu země. Jsou tam také zranění lidé a poškozené obytné budovy, vodovodní a plynárenské sítě, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda místní starosta Oleksandr Sjenkevyč.

Ve Lvovské oblasti střela letěla ve směru na Polsko; když byla asi 20 kilometrů od hranic, otočila se o 180 stupňů, píše RBK-Ukrajina, podle níž polské letectvo vyslalo do vzduchu tři letouny F-16. „Raketa ve Lvovské oblasti často mění svůj kurz. Ať už jste kdekoliv, zůstaňte v úkrytu anebo dodržte pravidlo 'dvou zdí',“ napsal na Telegramu oblastní šéf Maksym Kozyckyj s odkazem na bezpečnostní radu, aby se lidé během útoku drželi v místě, kde je od venkovního prostoru oddělují dvě zdi bez oken.

Šéf Lvovské oblasti následně informoval o explozích ve městě Drohobyč. „Bohužel jsou zásahy i ve Lvovské oblasti. Jedná se o průmyslový areál v Drohobyči,“ napsal na telegramu Kozyckyj, podle něhož na místě vypukl požár a objekt je částečně zničen. „Zatím nejsou informace o zraněných nebo mrtvých,“ dodal.

V Kyjevě je v současné době šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který na sociální síti X napsal, že dnešní den zahájil v protileteckém krytu. „To je každodenní realita statečných Ukrajinců od doby, kdy Rusko zahájilo svou nezákonnou agresi,“ podotkl unijní činitel u své fotografie. Borrell je v Kyjevě od začátku ruské invaze už počtvrté.

Rusko se zatím k dnešnímu útoku nevyjádřilo.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.