Na internetu se na začátku týdne rychle šířil záznam nejnovějšího přeřeku amerického prezidenta Joea Bidena, který v projevu zaměnil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho předchůdce z konce minulého století Francoise Mitterranda. Informovala o tom agentura AFP, která připomíná, že Mitterrand je téměř 30 let po smrti.

Biden jeho jméno zmínil při nedělním vystoupení ve státě Nevada, kde se v úterý konají primárky před listopadovou volbou prezidenta Spojených států. Šéf Bílého domu, který v 81 letech obhajuje mandát, do svého projevu zahrnul i vzpomínku na summit skupiny G7 v roce 2021, který byl pro něj prvním po nástupu do funkce.

„Bylo to na jihu Anglie. Posadil jsem se a řekl jsem: ‚Amerika je zpátky‘. A Mitterrand z Německa, teda z Francie, se na mě podíval a řekl… ‚Na jak dlouho jste zpátky?‘“ líčil americký prezident.

Mitterrand byl francouzským prezidentem v letech 1981 až 1995. Biden byl v té době členem amerického Senátu, kde působil přes 35 let. Nyní je nejstarším prezidentem v dějinách USA a čelí pochybnostem voličů ohledně způsobilosti vykonávat funkci hlavy státu, i kvůli poměrně častým rétorickým přešlapům, jako byl ten nedělní.

AFP připomíná, že v roce 2022 se při akci v Bílém domě tázal, zda je v publiku „Jackie“, čímž podle všeho myslel kongresmanku Jackie Walorskou, která krátce předtím zemřela. Loni zase upoutal pozornost moment, když projev na téma násilí páchaného v USA střelnými zbraněmi zakončil slovy „Bůh ochraňuj královnu“.

Přeřeky mezitím kupí také Bidenův pravděpodobný republikánský vyzývatel a bývalý prezident Donald Trump, kterému je 77 let. Během aktuální kampaně například označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka nebo při vstoupení v Sioux City místo správného názvu města řekl Sioux Falls. Nedávno také v projevu opakoval jméno své soupeřky v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyové, když zjevně mluvil o bývalé šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Výsledkem bylo to, že Haleyová začala zpochybňovat exprezidentovu mentální kondici. Použila tak proti němu taktiku, kterou republikáni v čele s Trumpem často nasazují proti Bidenovi.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.