Americké síly v pátek v Iráku a Sýrii zasáhly přes 85 cílů při úderech proti jednotkám Kuds spadajícím pod íránské revoluční gardy a s nimi spřízněným ozbrojeným skupinám, uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Terčem byla mimo jiné velitelská a zpravodajská stanoviště či muniční sklady, uvádí prohlášení zveřejněné na síti X. Americký prezident Joe Biden krátce poté potvrdil, že jde o reakci na útoky na americké jednotky, a naznačil, že americká operace není u konce.

Při amerických úderech zemřelo na východě Sýrie nejméně 18 členů proíránských milic, uvedla podle agentury AFP nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská armáda v sobotu oznámila, že americké útoky způsobily smrt civilistům i vojákům, neupřesnila ale jejich počet. Spojené státy o obětech úderů na Sýrii a Irák neinformovaly.

Velení americké armády na Blízkém východě (CENTCOM) v pátek uvedlo, že americká armáda zasáhla v Sýrii a Iráku 85 cílů spojených s íránskými revolučními gardami a jejich spřízněnými místními milicemi. Podle CENTCOM šlo mimo jiné o velitelská a kontrolní operační stanoviště, sklady raket, bezpilotních letounů a munice. Údery byly odvetou za útok dronem na americkou základnu v Jordánsku u syrských hranic, při němž minulou neděli zemřeli tři američtí vojáky.

Americké údery odsoudil už v noci vojenský mluvčí iráckého premiéra, podle něhož šlo o porušení irácké suverenity. Syrské ministerstvo obrany dnes americké útoky označilo za „do očí bijící agresí“ a uvedlo, že působení amerických jednotek v částech Sýrie je „okupace, která už nemůže pokračovat“.

Také syrské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters odsoudilo americké noční údery a uvedlo, že tím Spojené státy „velmi nebezpečně lijí olej do ohně“ v konfliktu na Blízkém východě. Syrská agentura SANA dnes napsala, že „americké akce destabilizují region opakovanými útoky v Jemenu, Sýrii a Iráku“ a „slepě podporují izraelskou okupaci“ palestinských území.

Podle některých zdrojů americká armáda v noci zasáhla v Iráku i pozice skupiny Katáib Hizballáh, která je součástí ozbrojeného hnutí Islámský odpor v Iráku (IRI) a kterou USA podezírají z lednového zabití tří amerických vojáků v Jordánsku. IRI uvedla, že dnes zasáhla na severu Iráku leteckou základnu, kde jsou americké jednotky. Podle Reuters ale tři nejmenovaní činitelé uvedli, že k žádnému útoku na tuto základnu nedošlo.

V posledních týdnech čelili američtí vojáci v Iráku a Sýrii desítkám leteckým útokům proíránských milic, na což americká armáda už dříve také reagovala. Nedělní útok milic byl ale prvním, při němž od začátku války v Pásmu Gazy američtí vojáci zemřeli. Útoky proti americkým jednotkám jsou odvetou za podporu Washingtonu Izraeli v jeho válce v Pásmu Gazy s palestinským hnutím Hamás, které USA, Izrael i EU považují za teroristické.

Spojené státy mají v Iráku 2500 vojáků a dalších 900 v Sýrii jako součást koalice bojující už řadu let proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

V souvislosti s odvetnými americkými údery na proíránské milice v Iráku a Sýrii, jejichž aktivita vůči americkým jednotkám zesílila od loňského října v souvislosti s válkou Izraele v Pásmu Gazy, sílí tlak volání po odchodu amerických jednotek z Iráku. Poté, co americký úder začátkem ledna zabil v Bagdádu velitele jedné z proíránských milic, irácká vláda oznámila, že zřizuje výbor k ukončení mise mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. K urychlení odchodu těchto jednotek vyzvalo minulý týden iráckou vládu i vedení tamního parlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist