Francie pozastaví v letošním prvním pololetí financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), oznámilo v neděli francouzské ministerstvo zahraničí. Země galského kohouta se tak přidala k celé řadě států, které se pro tento krok rozhodly poté, co Izrael obvinil některé pracovníky UNRWA, že se zapojili do teroristického útoku palestinského militantního hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října. Francie loni úřadu poskytla přes 60 milionů eur (1,5 miliardy korun). Znepokojení kvůli přerušení toku peněz od dárců dnes naopak vyjádřily Turecko a některé arabské země.

Financování UNRWA dosud mimo jiné pozastavily Spojené státy, Kanada, Austrálie, Itálie, Británie, Finsko či Nizozemsko. Žádné nové fondy nepošle UNRWA ani Německo, které patří k největším dárcům tomuto úřadu. V pondělí se k těmto zemím připojilo také Rakousko. 

„Informace o účasti agentů UNRWA na útocích ze 7. října jsou mimořádně závažné,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. „Očekáváme, že vyšetřování zahájená v posledních dnech zcela objasní minulé události a budou doprovázena konkrétními opatřeními, která budou rychle provedena,“ rozvedl resort. „Francie neplánuje novou splátku v první polovině roku 2024 a rozhodne, kdy nastane čas, aby ji provedla ve spojení s OSN a hlavními dárci,“ uzavřel.

„Obvinění jsou velmi šokující a naprosto znepokojivá,“ cituje agentura APA z prohlášení rakouského ministerstva zahraničí. To vyzvalo UNRWA i OSN, aby obvinění vyšetřily. OSN musí v zájmu své věrohodnosti snést kritiku a lidé, kteří jsou odpovědní za teroristické útoky ze 7. října, za ně musejí být potrestáni, uvedlo také ministerstvo.

Rakousko zastavuje všechny své příspěvky pro UNRWA, dokud všechna obvinění nebudou úplně vyjasněna a nebude jasné, jaké následky odpovědní lidé za svoje chování nesou.

Rozhodnutí některých zemí pozastavit financování UNRWA překvapilo egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího. Poukázal na negativní dopady, které by takové rozhodnutí mohlo mít na práci úřadů. „Omezovat jeho (UNRWA) schopnost činnosti je nepřijatelné,“ řekl šéf egyptské diplomacie. Dopadů, které by mohlo mít omezení prostředků pro UNRWA, se obává i Turecko či Jordánsko.

Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide v neděli oznámil, že jeho země peníze pro UNRWA nepozastaví. Podle něj je nutné rozlišit mezi činy několika pracovníků úřadu a prací, kterou úřad vykonává v Pásmu Gazy a na jiných územích. „Zvu ostatní dárce, aby zvážili širší dopady snížení financování UNRWA v tomto období extrémní humanitární nouze,“ uvedl ministr.

Úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval země, které pozastavily financování UNRWA, aby zaručily pokračování jeho činnosti, která je zásadní pro dva miliony obyvatel Pásma Gazy.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.