Čína v loňském roce nainstalovala více solárních panelů než kterýkoliv jiný stát za dobu své existence. Rozšířila tak svoji obrovskou kapacitu obnovitelných zdrojů energie, která je již nyní s velkým náskokem největší na světě. Celkem Čína loni přidala solární panely o kapacitě 216,9 gigawattu (GW), čímž překonala svůj předchozí rekord 87,4 gigawattu z roku 2022, uvedl čínský Národní úřad pro energetiku (NEA). Podle výpočtů BloombergNEF byl loňský údaj vyšší, než činí celková kapacita solárních panelů v USA, která je 175,2 gigawattu. USA jsou druhým největším solárním trhem na světě.

Čína také loni přidala 75,9 GW větrné energie. Překonala tak loňský rekord, který činil 37,6 GW. Podle BNEF se Čína loni pravděpodobně podílela 58 procenty na celosvětových instalacích solární energie a 60 procenty na celosvětových instalacích větrné energie.

Přírůstek obnovitelných zdrojů znamená, že Čína může spalovat méně uhlí, aby uspokojila rostoucí poptávku po energii. Tento posun podpořil prognózy, že země, která je největším světovým znečišťovatelem, mohla dosáhnout vrcholu emisí už v loňském roce, tedy daleko před vládním cílem, kterým je rok 2030.

Čína pokračuje i v rozšiřování své rozsáhlé sítě uhelných elektráren, které se na produkci elektřiny v zemi podílejí zhruba 59 procenty. Úředníci trvají na tom, že nové elektrárny jsou potřeba hlavně jako záloha pro přerušovanou výrobu elektřiny ze slunce a větru, a že spotřeba uhlí bude od roku 2025 klesat. Podle NEA se loni kapacita tepelných elektráren zvýšila o 57,93 GW.

Instalace solárních a větrných elektráren byly částečně podpořeny prudkým poklesem nákladů, protože silná konkurence mezi výrobci snížila ceny solárních panelů a větrných turbín v Číně na rekordní minima. Zároveň to ale snížilo ziskovost výrobců a vyvolalo očekávání, že v letošním roce dojde k velké konsolidaci v celém odvětví.

Urychlení výroby energie z obnovitelných zdrojů ale také vytváří problémy pro čínskou rozvodnou síť. Některé regiony se potýkají s nedostatečnou kapacitou infrastruktury, která není schopná absorbovat více solární energie, a začaly zavádět přísnější předpisy pro nové projekty. I přesto se očekává, že kapacita obnovitelných zdrojů energie v Číně dále proste. Prognóza BNEF očekává, že letos vzrostou instalace solárních panelů o sedm procent a kapacita větrných elektráren se zvýší o 11 procent.