Aktéři ruského informačního prostoru využívají středeční pád armádního transportního letounu Il-76. Chtějí s jeho pomocí vyvolat nespokojenost na Ukrajině a zpochybnit další západní pomoci Kyjevu, míní američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Rusko tvrdí, že při havárii zahynulo všech 65 ukrajinských válečných zajatců na palubě, Kyjev přítomnost zajatců v letadle zatím nepotvrdil. Váleční zajatci jsou na Ukrajině citlivé téma, podotkl ISW ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině.

Šéf branného výboru dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov ve středu prohlásil, že Ukrajina o přítomnosti válečných zajatců na palubě věděla a sestřelila letadlo záměrně, aby z toho mohla posléze obvinit Rusko. Uvedl také, že výměny válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem se od nynějška pozastaví na dobu neurčitou. Místopředseda ruské bezpečnostní rady a ruský exprezident Dmitrij Medveděv se nechal slyšet, že k pádu letadla přispěl ukrajinský "vnitřní politický boj", a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov obvinil Ukrajinu z terorismu a vyzval k prodiskutování incidentu na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

"Smyslem takovýchto ruských obvinění je zčásti zasít na Ukrajině nespokojenost a zvýšit nedůvěru v ukrajinskou vládu," uvedl ISW. Američtí analytici také podotkli, že nejnovější ruská obvinění jsou v souladu s jinými ruskými informačními kampaněmi, jejichž cílem je oslabit Ukrajinu.

Rusko kromě toho přišlo s nepodloženým tvrzením, že Ukrajina letoun zasáhla raketovým systémem dodaným USA nebo Německem, což má zřejmě západní ukrajinské partnery odradit od poskytování další vojenské pomoci Ukrajině.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem

Na palubě letounu Il-76, který se ve středu dopoledne zřítil v ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, bylo podle ruských úřadů 74 lidí včetně 65 ukrajinských válečných zajatců. Podle Ruska všichni lidé na palubě zahynuli. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu večer vyzval k mezinárodnímu vyšetřování havárie a sdělil, že vyšetřováním se už zabývají ukrajinské zpravodajské služby. Zelenskyj nepotvrdil, zda na palubě skutečně byli Ukrajinci, ani tuto informaci nevyvrátil.

"Je to strašné pokrytectví." Filozof Kroupa tepe Evropskou unii a varuje před Ruskem