Bývalý člen ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny po návratu z bojů Ukrajině zavraždil v Rusku muže, protože se mu nelíbila jeho kritická slova o ruské válce na Ukrajině. Soud vraha poslal na sedm let za mříže, přičemž označil za polehčující okolnosti nejen jeho vyznamenání, ale také „protiprávní“ chování oběti, tedy její kritiku války. Napsalo o tom ruskojazyčné vydání serveru BBC News.

Odsouzený wagnerovec vysvětlil, že muž, se kterým popíjel, ho rozzlobil svými výroky o válce na Ukrajině. Z ní se přitom teprve nedávno wagnerovec vrátil.

Wagnerovec ho proto nejprve bil stoličkou, kterou o něj zlomil, potom pálkou a nakonec ho ubodal. Bývalý žoldnéř se u soudu nechal slyšet, že by býval postupoval stejně i zastřízliva.

Zavražděný muž měl podle vyšetřovatelů klidnou povahu a nevstupoval do fyzických konfliktů.

Z psychiatrického posudku vyplynulo, že agresor má lehkou mentální zaostalost. Už v roce 2022 byl podle médií odsouzen za jinou vraždu, kterou spáchal v Přímořském kraji na ruském Dálném východě, ruský prezident Vladimir Putin ho ale v loňském roce omilostnil.

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

Ukrajinská pomsta. Přijdou útoky, které Rusy už budou opravdu bolet, míní analytik

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist