Z některých čtvrtí města Gazy se dnes stáhly izraelské tanky, napsala agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele. Izrael mezitím podle ní avizoval plánované snížení počtu vojáků v ofenzívě, kterou v palestinském Pásmu Gazy vede proti radikálnímu hnutí Hamás. Na dalších místech pokračují boje a intenzivní bombardování, píše agentura. Palestinské úřady hlásí už bezmála 22 tisíc mrtvých.

Obyvatelé jedné z částí města Gaza na severu palestinského území, na které se izraelská ofenzíva zaměřila nejdříve, Reuters informovali o odjezdu izraelských tanků, kterému podle nich předcházelo deset dní snad nejintenzivnějších bojů, jaké v současné válce zažili. V dalších čtvrtích i v jiných částech severu Pásma Gazy tanky zůstávají.

Boje ve střední části palestinského území podle místních obyvatel nepolevují a Hamás ukázal, že i po více než 12 týdnech války je schopen na Izrael útočit, když v noci na dnešek zahájil raketovou palbu na Tel Aviv, píše Reuters.

Izraelská armáda v dnešním prohlášení, na které odkazuje agentura AP, uvedla, že v nadcházejících týdnech bude z Gazy odveleno pět brigád, tedy několik tisíc vojáků.

Jeden z izraelských činitelů podle Reuters naznačil blížící se změnu taktiky, když oznámil, že armáda tento měsíc stáhne některé své jednotky z Gazy a z rozsáhlé ofenzívy přejde do několikaměsíční fáze více lokalizovaných „dokončovacích“ operací.

Snížení počtu izraelských vojáků nasazených v Pásmu Gazy podle činitele umožní některým záložníkům vrátit se do civilního života. To má mimo jiné podpořit válkou poškozenou izraelskou ekonomiku a zároveň uvolnit síly pro případ širšího konfliktu na severu země s libanonským hnutím Hizballáh, které je spřízněné s Hamásem.

„Zdá se, že se jedná o začátek postupného přechodu k operacím nižší intenzity na severu, což jsme podporovali. Odráží to úspěch, kterého izraelská armáda dosáhla při likvidaci vojenských kapacit Hamásu,“ sdělil Reuters nejmenovaný americký představitel. Zároveň upozornil, že na severu Pásma Gazy se stále bojuje a že stažení vojsk neodráží žádné změny na jihu.

Izrael masivní ofenzivou zareagoval na říjnový útok Hamásu a dalších ozbrojených skupin, při němž v Izraeli zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Dalších asi 240 lidí radikálové unesli a zavlekli do Gazy. Kolem 130 jich podle izraelských médií stále zadržují, i když kolem 20 je už po smrti.

Izraelská ofenzíva proměnila velkou část palestinské enklávy v trosky a podle místních úřadů ovládaných Hamásem připravila o život už 21 978 lidí a dalších šest desítek tisíc jich zranila. Rozsah utrpení v Pásmu Gazy, kde bombardování a boje vyhnaly téměř všechny obyvatele z jejich domovů, vedl izraelské západní spojence, včetně Spojených států k naléhání na Izrael, aby ofenzívu zmírnil.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.