Do polského vzdušného prostoru zřejmě vletěla ruská raketa a následně jej opět opustila, uvedl v pátek náčelník polského generálního štábu generál Wieslaw Kukula. Objekt ráno přiletěl do Polska od hranice s Ukrajinou a následně zmizel z radarů. O situaci jednalo vedení státu, ozbrojených sil i bezpečnostní složky. Solidaritu s polským spojencem vyjádřil jménem Severoatlantické aliance její generální tajemník Jens Stoltenberg, který hovořil s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

V kontaktu s Varšavou jsou také Spojené státy, které berou bezpečnost NATO velmi vážně a zůstávají oddány svému závazku bránit spojence, uvedlo americké ministerstvo zahraničí na dotaz polské agentury PAP. Pentagon se odmítl vyjádřit k dotazu, zda by mohl potvrdit ruský původ střely v polském vzdušném prostoru.

„Vše nasvědčuje tomu, že do polského vzdušného prostoru letěla ruská raketa. Sledovali jsme ji, opustila prostor. Máme to potvrzeno na národní a spojenecké úrovni,“ řekl náčelník štábu Kukula podle serveru Onet po jednání v úřadu pro národní bezpečnost, které k situaci svolal prezident Duda.

Velitel operačního velitelství ozbrojených sil, generál Maciej Kliszcz podle médií uvedl, že raketa přeletěla hranice okolo sedmé hodiny ranní. Podle generála Kukuly vzlétly polské stíhačky, aby střelu zničily, ale ta už stačila opustit polské území. „Objekt se nad polským územím pohyboval přibližně po tři minuty, asi v hloubi 40 kilometrů,“ dodal generál podle webu deníku Gazeta Wyborcza.

Polští vojáci se na zemi snaží ověřit dráhu letu střely, jak ji zachytily radary. „Pátráme, abychom to ještě ověřili,“ řekl náčelník generálního štábu.

Podle polského prezidenta Dudy se nikomu nic nestalo. „Nejsou zprávy o výbuchu,“ uvedla před novináři šéfka prezidentské kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová. Ocenila spolupráci mezi hlavou státu a vládou jako dobrou, napsala Gazeta Wyborcza.

Polská hranice tvoří zároveň hranici Evropské unie a Severoatlantické aliance.

„Hovořil jsem s prezidentem Andrzejem Dudou o incidentu s raketou v Polsku. NATO je solidární s naším váženým spojencem, sleduje situaci a zůstaneme v kontaktu, zatímco se zjišťují fakta. NATO zůstává ostražité,“ zdůraznil podle agentury Reuters generální tajemník aliance Stoltenberg.

„Se spojenci jsme ve stálém kontaktu,“ uvedl dříve před novináři polský ministr obrany Władyslaw Kosiniak-Kamysz, který je současně místopředsedou vlády. O stálém kontaktu se spojenci informoval v souvislosti s telefonátem mezi šéfem polského státu a politickým šéfem aliance také Marcin Mastalerek z prezidentské kanceláře.

Rusko v noci na pátek a ráno podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu. Masivní nálety na města po celé Ukrajině způsobily podle ukrajinských úřadů nejméně 19 obětí na životě, okolo stovky lidí je zraněných a jsou rozsáhlé škody. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk podle agentur uvedl, že to byl nejmasivnější vzdušný úder od začátku ruské invaze. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj informoval o 114 zlikvidovaných dronech a střelách z celkem 158, kterými Rusko útočilo. Moskva se omezila na tvrzení, že v posledních dnech zasáhla na Ukrajině všechny určené cíle.