Nová polská vláda vedená Donaldem Tuskem v úterý získala důvěru poslanců Sejmu, dolní komory polského parlamentu. Podpořilo ji 248 zákonodárců, 201 bylo proti. Tusk v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho vláda bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi.

Zákonodárci stran nové polské koalice výsledek hlasování přijali skandováním "Donald Tusk". Vládu tvoří Tuskova proevropská Občanská koalice, středová Třetí cesta a Nová levice.

Ve středu přísahu nových členů vlády přijme prezident Andrzej Duda, blízký spojenec strany Právo a spravedlnost, jejíž vláda v pondělí po osmi letech skončila. Analytici očekávají, že Duda může Tuskovu kabinetu komplikovat uskutečnění některých bodů volebního programu. Strany nové koalice si jako prioritu vytkly obnovení principů právního státu v Polsku, kvůli jejichž porušování vedla s Varšavou v uplynulých letech spory Evropská komise.

Tusk ve svém úterním projevu přislíbil, že se jeho vláda pokusí rychle vyřešit a ukončit protest polských dopravců proti levnější ukrajinské konkurenci. Polští dopravci od začátku listopadu blokují kamionovou dopravu na velkých hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu.

V souvislosti s Ukrajinou, která se už déle než 21 měsíců brání ruské vojenské agresi, Tusk podle listu Gazeta Wyborcza řekl, že už nemůže poslouchat, jak někteří politici hovoří o "únavě" z Ukrajiny. Podle agentury AP mluvil v této souvislosti o některých evropských politicích ze západních zemí. "Úkolem Polska, úkolem nové vlády... je hlasitě a důrazně požadovat od celého západního společenství plné odhodlání pomáhat Ukrajině, a budu tak činit od prvního dne," řekl.

Dále mimo jiné prohlásil, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu náleží v Evropě. "Každý, kdo podkopává pozici Polska v EU, kdo si hraje na izolaci... s tím, co se děje na našich hranicích, vystavuje existenci naší vlasti velkému riziku," prohlásil. Podle Reuters nicméně naznačil, že nebude souhlasit s žádnými změnami smluv EU, které by Polsko znevýhodnily.

Tusk byl premiérem už v letech 2007 až 2014, pak jako předseda Evropské rady předsedal summitům Evropské unie. Ve volební kampani slíbil napravit vztahy s Bruselem, který kvůli pochybám o právním státu v Polsku za vlád národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) zablokoval Varšavě miliardy eur z fondů EU. Tusk v úterý také slíbil, že "přiveze z Bruselu miliardy eur", čímž se podle Reuters odkazoval právě na zmrazené unijní fondy.

Tusk povede polskou delegaci na unijním summitu, který se ve čtvrtek a pátek uskuteční v Bruselu.

Mariusz Blaszczak, šéf parlamentního klubu Práva a spravedlnosti, nejsilnější strany v Sejmu, Tuskovo vystoupení na sociální síti X zhodnotil jako "festival lží". Nového premiéra označil za člověka, kterému chybí nápady, jak vládnout a pro kterého je parlament místem utrpení. "Je to špatný čas pro Polsko," napsal také Blaszczak. Během svého vystoupení v Sejmu se zeptal: "Víte, proč Donald Tusk tak spěchá na schůzku s německou političkou Ursulou von den Leyenovou, předsedkyní Evropské komise? Aby jí ohlásil: Jawohl, úkol splněn," řekl Blaszczak. PiS dlouhodobě obviňuje Tuska, že se snaží s pomocí Bruselu a německých politiků připravit Polsko o suverenitu.

Po cestě do Bruselu se Tusk chystá do Tallinnu, kde bude jednat se svými protějšky z Estonska, Litvy a Lotyšska. "Témata jsou jasná: válka, bezpečné hranice. Posílíme spolupráci se zeměmi, které sdílejí naše názory na tuto věc," uvedl vůdce nové parlamentní většiny.