Nová polská vláda vedená Donaldem Tuskem v úterý získala důvěru poslanců Sejmu, dolní komory polského parlamentu. Podpořilo ji 248 zákonodárců, 201 bylo proti. Tusk v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho vláda bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi.
Zákonodárci stran nové polské koalice výsledek hlasování přijali skandováním "Donald Tusk". Vládu tvoří Tuskova proevropská Občanská koalice, středová Třetí cesta a Nová levice.
Ve středu přísahu nových členů vlády přijme prezident Andrzej Duda, blízký spojenec strany Právo a spravedlnost, jejíž vláda v pondělí po osmi letech skončila. Analytici očekávají, že Duda může Tuskovu kabinetu komplikovat uskutečnění některých bodů volebního programu. Strany nové koalice si jako prioritu vytkly obnovení principů právního státu v Polsku, kvůli jejichž porušování vedla s Varšavou v uplynulých letech spory Evropská komise.
Tusk ve svém úterním projevu přislíbil, že se jeho vláda pokusí rychle vyřešit a ukončit protest polských dopravců proti levnější ukrajinské konkurenci. Polští dopravci od začátku listopadu blokují kamionovou dopravu na velkých hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu.
V souvislosti s Ukrajinou, která se už déle než 21 měsíců brání ruské vojenské agresi, Tusk podle listu Gazeta Wyborcza řekl, že už nemůže poslouchat, jak někteří politici hovoří o "únavě" z Ukrajiny. Podle agentury AP mluvil v této souvislosti o některých evropských politicích ze západních zemí. "Úkolem Polska, úkolem nové vlády... je hlasitě a důrazně požadovat od celého západního společenství plné odhodlání pomáhat Ukrajině, a budu tak činit od prvního dne," řekl.
Dále mimo jiné prohlásil, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu náleží v Evropě. "Každý, kdo podkopává pozici Polska v EU, kdo si hraje na izolaci... s tím, co se děje na našich hranicích, vystavuje existenci naší vlasti velkému riziku," prohlásil. Podle Reuters nicméně naznačil, že nebude souhlasit s žádnými změnami smluv EU, které by Polsko znevýhodnily.
Tusk byl premiérem už v letech 2007 až 2014, pak jako předseda Evropské rady předsedal summitům Evropské unie. Ve volební kampani slíbil napravit vztahy s Bruselem, který kvůli pochybám o právním státu v Polsku za vlád národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) zablokoval Varšavě miliardy eur z fondů EU. Tusk v úterý také slíbil, že "přiveze z Bruselu miliardy eur", čímž se podle Reuters odkazoval právě na zmrazené unijní fondy.
Tusk povede polskou delegaci na unijním summitu, který se ve čtvrtek a pátek uskuteční v Bruselu.
Mariusz Blaszczak, šéf parlamentního klubu Práva a spravedlnosti, nejsilnější strany v Sejmu, Tuskovo vystoupení na sociální síti X zhodnotil jako "festival lží". Nového premiéra označil za člověka, kterému chybí nápady, jak vládnout a pro kterého je parlament místem utrpení. "Je to špatný čas pro Polsko," napsal také Blaszczak. Během svého vystoupení v Sejmu se zeptal: "Víte, proč Donald Tusk tak spěchá na schůzku s německou političkou Ursulou von den Leyenovou, předsedkyní Evropské komise? Aby jí ohlásil: Jawohl, úkol splněn," řekl Blaszczak. PiS dlouhodobě obviňuje Tuska, že se snaží s pomocí Bruselu a německých politiků připravit Polsko o suverenitu.
Po cestě do Bruselu se Tusk chystá do Tallinnu, kde bude jednat se svými protějšky z Estonska, Litvy a Lotyšska. "Témata jsou jasná: válka, bezpečné hranice. Posílíme spolupráci se zeměmi, které sdílejí naše názory na tuto věc," uvedl vůdce nové parlamentní většiny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist