Americké stíhačky F-16 už možná dorazily na Ukrajinuuvedl s odvoláním na svůj zdroj americký server Newsweek. Stíhačky Ukrajině, bránící se ruské vojenské agresi, před několika měsíci přislíbili její západní spojenci, dosud ale nebylo jasné, kdy stroje dorazí. Americký Institut pro studium války (ISW), který se věnuje vývoji bojů na Ukrajině, ale minulý týden napsal, že první americké stíhačky pravděpodobně budou na Ukrajině ještě před koncem letošního roku.

Nizozemský premiér Mark Rutte v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 22. prosince potvrdil, že nizozemská vláda připraví dodávku prvních 18 stíhaček. Kdy mají stroje na Ukrajinu dorazit, ale neuvedl. Z dokumentu, který zveřejnilo estonské ministerstvo obrany, ale podle ISW vyplývá, že Nizozemsko se stejně jako Dánsko, Norsko a Belgie zavázaly k dodání stíhaček před koncem tohoto roku.

Ruské proválečné kanály na platformě Telegram v minulých dnech podle serveru Newsweek spekulovaly, že Ukrajina už stíhačky využila k zasahování klíčové ruské techniky. Newsweek v této souvislosti připomněl zprávy médií, podle nichž Rusko v posledních třech týdnech přišlo o osm stíhaček. Ministr obrany USA Lloyd Austin ale například v říjnu předpověděl, že Ukrajinci budou schopni stíhačky používat nejdříve na jaře.

Bílý dům se přiklání k obraně

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a evropští představitelé podle serveru Politico jednají s Ukrajinou o nové strategii, která by se zakládala na přechodu k větší obraně. Západní činitelé se podle zdrojů serveru domnívají, že posílení obranných linií zlepší pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních s Ruskem.

Bílý dům sice oficiálně svoji rétoriku nezměnil, neveřejně ale s Ukrajinci jedná o strategii zaměřené na větší obranu. Politico uvádí, že návrhy zahrnují posílení protivzdušné obrany i výstavbu zátarasů na frontové linii a také podél ukrajinsko-běloruské hranice.

Příklon k nové strategii podle amerického serveru souvisí s nejistou budoucností americké a evropské pomoci Ukrajině. Pozornost západních představitelů se tak přesouvá od cíle dosáhnout úplného vítězství nad Ruskem k možným diplomatickým jednáním, která by ukončila válku. Jednání s Ruskem by ale pravděpodobně vedla ke ztrátě části ukrajinského území ve prospěch Ruska, upozorňuje Politico. Server doplnil, že podle zdroje z Bílého domu americká administrativa nicméně Ukrajinu od nových útočných operací neodrazuje.

Konkrétní mírové rozhovory s Ruskem se zatím neplánují, ale toto téma už je na stole, sdělil serveru zdroj z amerického Kongresu. „Ty diskuse začínají, ale (administrativa) nemůže veřejně upustit od svých pozic kvůli politickým rizikům (pro Bidena),“ sdělil tento zdroj.

Deník The New York Times 23. prosince uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin od září letošního roku prostřednictvím různých diplomatických kanálů signalizuje, že je připraven k zahájení jednání o příměří na Ukrajině, přestože z oficiálních prohlášení vyznívá pozice Ruska jinak.

V posledních měsících Ukrajinci budovali kvůli ruským útokům obranné konstrukce například v Charkovské oblasti na východě Ukrajinyupozornil ve středu portál Meduza. Obranné linie zahrnují železobetonové kryty, jehlanovité zábrany zvané dračí zuby, protitankové příkopy, bunkry a další prvky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před Vánocemi tuto linii podle Meduzy označil za nejmohutnější na celé Ukrajině.