Prahu vyděsila střelba na Filozofické fakultě UK, kde jsou podle policie mrtví a zranění. Podobných incidentů v posledních letech v Evropě přibývá, jak ukazuje přehled agentury Reuters.

Květen 1987 – Belgie – Michael Van Wijnendaele, který zranil vlastního tchána s jeho manželkou a řádil v zemědělské obci Bogaarden jižně od Bruselu, se zastřelil, když se ho policie snažila přimět, aby se vzdal poté, co zabil šest dalších lidí.

Srpen 1987 – Velká Británie – Michael Ryan, 27letý fanoušek zbraní, řádil v anglickém městě Hungerford, kde předtím, než se zastřelil, zabil 16 lidí a 11 jich zranil.

Červenec 1989 – Francie – Francouzský farmář zastřelil 14 lidí včetně členů své rodiny ve vesnici Luxiol nedaleko švýcarských hranic. Byl zraněn a dopaden policií.

Září 1995 – Francie – Ve městě Cuers řádil 16letý mladík s puškou a po hádce s rodiči zabil 16 lidí a poté i sebe.

Březen 1996 – Velká Británie – Thomas Hamilton vtrhl do základní školy ve skotském městě Dunblane, zastřelil 16 dětí a jejich učitele a poté se zabil.

Duben 2002 – Německo – Devatenáctiletý Robert Steinhauser zahájil v Erfurtu palbu poté, co řekl, že se nechystá na test z matematiky. Na Gutenbergově gymnáziu zabil 12 učitelů, sekretářku, dva žáky a policistu a poté spáchal sebevraždu.

Listopad 2007 – Finsko – Pekka-Eric Auvinen zabil pistolí na střední škole Jokela nedaleko Helsinek šest spolužáků, školní sestru, ředitele a sebe.

Září 2008 – Finsko – student Matti Saari zahájil střelbu v odborné škole ve městě Kauhajoki na severozápadě Finska a před sebevraždou zabil devět dalších studentů a jednoho zaměstnance školy.

Březen 2009 – Německo – Sedmnáctiletý střelec zabil devět studentů a tři učitele ve škole nedaleko Stuttgartu a dalšího člověka na nedaleké klinice. Později byl zabit při přestřelce s policií. Další dva kolemjdoucí byli rovněž zabiti, takže počet obětí včetně střelce vzrostl na 16.

Červen 2010 – Velká Britáie – Derrick Bird střílel na lidi ve městech venkovského hrabství Cumbria. Dvanáct lidí bylo zabito a 11 zraněno. Bird rovněž spáchal sebevraždu.

Srpen 2010 – Slovensko – Střelec zastřelil ve slovenském hlavním městě Bratislavě šest členů romské rodiny a další ženu a poté spáchal sebevraždu. Dalších čtrnáct lidí bylo zraněno.

Duben 2011 – Nizozemsko – Tristan van der Vlis zahájil palbu v obchodním centru Ridderhof v Alphen aan den Rijn jižně od Amsterdamu, zabil šest lidí a poté obrátil zbraň proti sobě.

Červenec 2011 – Norsko – Anders Behring Breivik zabil 77 lidí, když nastražil bombu v autě, která zabila osm lidí ve vládní budově v Oslu, a poté zastřelil dalších 69 lidí, většinou teenagerů, na ostrovním letním táboře mládežnického křídla vládnoucí Strany práce.

Listopad 2015 – Francie – Islamističtí útočníci v Paříži ozbrojení zbraněmi a bombami zaútočili na hudební sál Bataclan, šest barů a restaurací a na obvod sportovního stadionu Stade de France nedaleko francouzského hlavního města. Zabili 130 lidí – včetně 90 návštěvníků koncertu v Bataclanu – a stovky jich zranili.

Červenec 2016 – Německo – Osmnáctiletý německo-íránský muž, který je posedlý masovými vraždami, zabil v Mnichově nejméně devět lidí.

Březen 2023 – Německo – Střelec v Hamburku zastřelil šest lidí a poté se sám zabil v modlitebně svědků Jehovových. Dalších osm lidí bylo zraněno, včetně ženy v sedmém měsíci těhotenství, která přišla o nenarozenou dceru.

Květen 2023 – Srbsko – Během jediného týdne zastřelil třináctiletý chlapec v bělehradské škole osm spolužáků a člena ochranky. O dva dny později zabil střelec ve vesnici nedaleko srbského hlavního města osm lidí a 14 dalších zranil. Oba podezřelí jsou zatčeni. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist