V Pásmu Gazy začalo v 7:00 místního času (6:00 SEČ) platit čtyřdenní dočasné příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, uvedla izraelská média a světové tiskové agentury. Odpoledne, okolo 15:00 SEČ, očekávají v Izraeli propuštění prvních 13 z Hamásem zadržovaných rukojmí. Na oplátku by dnes Izraelci měli ze svých věznic propustit 39 z 150 palestinských vězňů.

„Humanitární přestávka“, vyjednaná za přispění Kataru, Egypta a Spojených států, přichází ve chvíli, kdy válka mezi Izraelem a Hamásem vstoupila v pátek do 49. dne.

V hodinách, které předcházely začátku klidu zbraní, varovaly sirény před raketovým útokem izraelské obce sousedící s Pásmem Gazy. Podle serveru Times of Israel v noci na pátek přišly zprávy o intenzivním izraelském ostřelování v Gaze, jak se armáda snažila co nejvíce pokročit ve svém tažení proti Hamásu v posledních hodinách před začátkem klidu zbraní.

Server BBC News také informoval o izraelském náletu podniknutém méně než hodinu před ohlášeným příměřím.

Izrael zahájil rozsáhlé bombardování a poté pozemní operaci v Gaze v reakci na útok, při němž ozbrojenci Hamásu v jižním Izraeli pozabíjeli okolo 1200 lidí a přes 200 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. Izraelská akce si podle tvrzení úřadů Hamásu vyžádala už přes 14 tisíc lidských životů, takové informace však není možné nezávisle ověřit. Právě rostoucí počty civilních obětí vedly v minulých týdnech k sílícímu volání po humanitární přestávce v bojích.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.