Vycházející hvězda přišla o vytouženou filmovou roli, Susan Sarandonovou opustila její talentová agentura a Tom Cruise prý zasáhl, aby ochránil svou agentku v době, kdy Hollywood čelí rozvratu kvůli válce na Blízkém východě. Americký zábavní průmysl je proslulý svou politickou jednotností a v naprosté většině otázek hvězdy, manažeři i produkční mluví jedním hlasem. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem však odhalil ostrý rozkol, napsal list The Times.

V úterý bylo oznámeno, že Melissa Barreraová, 33letá hvězda hororových filmů ze série Vřískot, byla vyhozena z připravovaného pokračování za výroky, které produkční společnost považovala za antisemitské.

Barreraová od teroristických útoků Hamásu ze 7. října na sociálních sítích často psala o konfliktu a obviňovala Izrael z etnických čistek a genocidy.

Mluvčí společnosti Spyglass, která stojí za sérií Vřískot, oznámil propuštění Barreraové. „Máme nulovou toleranci vůči antisemitismu nebo podněcování nenávisti v jakékoli formě, včetně nepravdivých odkazů na genocidu, etnické čistky, překrucování holokaustu nebo čehokoli, co hrubě překračuje hranici nenávistných projevů,“ uvedl.

Sarandonovou, 77letou držitelku Oscara, která je dlouhodobě známá pro svůj příklon k levicovým tématům, tento týden propustila agentura United Talent Agency za její komentáře, které pronesla na propalestinském shromáždění v New Yorku.

Na videozáznamu z akce, která se zřejmě konala 17. listopadu, Sarandonová říká davu: „Existuje spousta lidí, kteří se bojí, kteří se bojí být v této době Židy a poznávají, jaké to je být muslimem v této zemi.“

Ani všemocné hollywoodské talentové agentury nebyly imunní vůči vnitřním sporům kvůli konfliktu.

Pravděpodobně nejznámější agentura Creative Artists Agency odvolala z vedoucí pozice jednu ze svých agentek Mahu Dakhilovou poté, co obvinila Izrael z provádění genocidy. Uprostřed spekulací, že jí navíc hrozí propuštění, údajně zasáhl Cruise, jeden z jejích klientů, a podle serveru Variety se vydal na vzácnou návštěvu do kanceláří CAA v Los Angeles, aby jí vyjádřil svou podporu.

Odborový svaz scenáristů WGA byl ostře kritizován za to, že neodsoudil útoky ze 7. října. Odbory se již dříve angažovaly v politicky citlivých tématech, jako jsou hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a MeToo, ale k válce v Gaze se nevyjádřily.

Předsedkyně WGA West Meredith Stiehmová později členům sdělila, že prohlášení odsuzující Hamás nebude vydáno, protože „mnoho členů nás požádalo, abychom se ho zdrželi“ a „konsenzus byl nedosažitelný“.

Rozpory se objevily také v Británii. Odborový svaz herců Equity, který zastupuje přibližně 47 tisíc členů, vyvolal tento měsíc kritiku poté, co vydal prohlášení, v němž obvinil Izrael z provádění „bombardování, okupace a apartheidu“. Odbory uvedly, že jejich členové se bojí cenzury za vyjádření obav z konfliktu, a požadovaly, aby se britská vláda „postavila proti genocidě“.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist