Rusko od začátku své invaze na Ukrajině přišlo o více než 300 tisíc vojáků, oznámil v úterý ukrajinský generální štáb. Velení ukrajinských vojsk neupřesňuje, o jaké ztráty jde – zda o mrtvé, nebo i raněné vojáky. Ani jedna ze stran konfliktu prakticky nezveřejňuje vlastní ztráty. Moskva podle serveru Meduza naposledy loni v září uvedla, že v bojích zahynulo 5937 jejích vojáků. Ruskojazyčná služba BBC a server Mediazona v polovině letošního října na základě svých výpočtů informovaly o 34 857 zabitých ruských vojácích.

„Celkové bojové ztráty nepřítele jsou od 24. února 2022 k 31. říjnu 2023 přibližně: personál – asi 300 810,“ uvedl na Facebooku ukrajinský generální štáb, podle jehož tvrzení za poslední den přišli Rusové o 870 vojáků a ztráty tak překročily hranici 300 tisíc. Velení ukrajinských ozbrojených sil dále uvádí, že Rusové přišli mimo jiné také o 5211 tanků, 9804 bojových obrněných vozidel, 7227 dělostřeleckých systémů, 844 salvových raketometů, 321 letadel, 324 helikoptér nebo 20 plavidel.

Podobná prohlášení jednotlivých stran nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.

Ruská služba BBC k polovině října společně s portálem Mediazona identifikovala jména 34 412 ruských vojáků, kteří od začátku ruské vojenské agrese loni v únoru na Ukrajině padli. Média došla k této bilanci na základě informací z otevřených zdrojů a celkové počty tak podle nich budou dozajista vyšší. Server Meduza společně s Mediazonou v červenci došly ve své studii založené na statistických údajích k závěru, že ve válce zahynulo ke konci letošního května 47 tisíc ruských vojáků.

Britské ministerstvo obrany před několika dny odhadlo, že počty trvalých ruských ztrát na Ukrajině činí pravděpodobně 150–190 tisíc vojáků, přičemž termínem „trvalé“ mělo na mysli zabité nebo trvale zraněné. Do údaje nejsou zahrnuta čísla za Wagnerovu žoldnéřskou skupinu. Celkový počet včetně dočasně zraněných ruských vojáků Londýn, který podporuje Kyjev, odhadl na 240–290 tisíc ruských bojovníků.

List The New York Times letos v srpnu s odvoláním na americké činitele napsal, že celkový počet zabitých nebo zraněných ruských i ukrajinských vojáků od začátku ruské invaze se blíží půl milionu. Ruské vojenské ztráty se podle představitelů tehdy blížily 300 tisícům, přičemž tato bilance zahrnovala až 120 tisíc mrtvých a 170–180 tisíc zraněnými. Na ukrajinské straně bylo tehdy podle těchto činitelů téměř 70 tisíc mrtvých a 100–120 tisíc zraněných vojáků. Deník zároveň upozornil, že počet obětí je obtížné odhadnout.