Ruská vojska u Bachmutu na východě Ukrajiny přešla od obrany k aktivním útokům, připustil v rozhovoru s agenturou Interfax-Ukrajina velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Situaci u tohoto Ruskem kontrolovaného města na Donbasu označil za složitou, přestože Rusové podle jeho tvrzení nejsou ve svých útocích zatím úspěšní a mají velké ztráty. Ukrajinská armáda dosud pravidelně od Bachmutu hlásila malé postupy svých vojsk.

„V oblasti Bachmutu nepřítel výrazně posílil své formace a přešel od obrany k aktivním operacím,“ uvedl Syrskyj. Ruská vojska se podle něj snaží získat zpět ztracené pozice, k čemuž používají výsadkářské jednotky. Podporu těmto útokům přitom poskytuje intenzivní ruská dělostřelecká a minometná palba i drony útočící stylem kamikadze.

V rozbombardované Avdijivce stále zůstává asi tisíc obyvatel. Někteří odejít chtějí, ale nemohou

Ruské síly u Bachmutu také podle Syrského používají oddíly známé jako Štorm Z (Bouře Z), do nichž se podle médií dostávají za trest za disciplinární prohřešky ruští vojáci i vězni. Tyto oddíly jsou posílány na nejhorší úseky fronty a mají velké ztráty.

Rusko ovládlo Bachmut po mnoha měsících krvavých bojů v květnu. V červnu ale Ukrajina přešla do protiofenzivy, během níž se snaží také o obnovení kontroly nad Bachmutem.

V rozbombardované Avdijivce stále zůstává asi tisíc obyvatel. Někteří odejít chtějí, ale nemohou

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist