Ruská invazní armáda pokračuje v intenzivnějších útocích na východě Ukrajiny. Vyplývá to z pondělní operační svodky ukrajinského generálního štábu, podle něhož Rusové v uplynulém dni pokračovali v zesílených útocích u Avdijivky, Marjinky a Kupjansku. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější analýze vývoje bojů informuje o ruských ofenzivních operacích zaměřených na obklíčení Avdijivky, ale dochází k závěru, že Rusové nedosáhli dalších zisků a tempo jejich útoků tam zřejmě slábne.

„Ruské síly však budou pravděpodobně v tomto sníženém tempu pokračovat v ofenzivních operacích i v nejbližší době a budou i nadále představovat hrozbu pro ukrajinské síly v oblasti, přestože je nepravděpodobné, že by v současnosti dosáhly rozhodujícího průlomu nebo obklíčení Avdijivky,“ píše ISW, který mimo to uvádí, že Rusové útočili i na jiných místech a někde postoupili.

Spotlight News - Jiří Just

Menších zisků podle institutu dosáhly také ukrajinské ozbrojené síly, které v neděli pokračovaly ve své protiofenzivě proti okupační armádě u Bachmutu a v západní části Záporožské oblasti. „Mírně pokročily jižně od Bachmutu,“ uvádí ISW.

Ukrajinský generální štáb v pondělí ráno napsal, že ukrajinští vojáci pokračují v obraně na východě a jihu Ukrajiny, přičemž vedou ofenzivu ve směru na Melitopol a u Bachmutu. „Ničí nepřítele, krok za krokem osvobozují dočasně okupovaná území a upevňují nové pozice na dosažených hranicích,“ tvrdí ukrajinské velení, které hlásí 70 střetů s Rusy za uplynulý den. Podle generálního štábu Ukrajinci ruské útoky odrazili, a za posledních 24 hodin tak v přední linii nedošlo k významným změnám, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ukrajinské vzdušné síly mezitím na platformě Telegram informovaly o zničení dvou ze šesti řízených ruských střel a 11 ze 12 ruských útočných dronů v noci na pondělí. Kam dopadly střely a dron, které se ukrajinské protivzdušné obraně nepodařilo zneškodnit, letectvo nesdělilo. O zásahu a jednom zraněném informoval podle serveru Ukrajinska pravda mezitím šéf Kirovohradské oblasti Andrij Rajkovyč. Šéf Poltavské oblasti Filip Pronin uvedl, že po dopadu trosek rakety na soukromé domy utrpěli zranění tři lidé včetně dítěte.

Za poslední týden ruská armáda podnikla přes 450 vzdušných úderů a přes 380 útoků ze salvových raketometů na pozice ukrajinských ozbrojených sil a objekty civilní infrastruktury, uvedl dnes podle agentury Ukrinform mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovaljov. Zahynulo přitom podle něj téměř 30 civilistů, dalších více než 100 bylo zraněno. Protivzdušná obrana dokázala zničit 55 z 69 nepřátelských dronů, podotkl. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Spotlight News - Jiří Just

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist