Navzdory pokračující ruské invazi na Ukrajinu chystá Evropská unie příští měsíc po loňské pauze filmový festival v Moskvě. Pod heslem „Kino spojuje“ budou diváci moci hlavně prostřednictvím internetu zdarma od 1. do 15. listopadu zhlédnout 21 filmů ze zemí sedmadvacítky, oznámilo zastoupení EU v ruské metropoli. Z českých snímků se představí Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Velvyslanec EU Roland Galharague podle agentury DPA řekl, že i náročném kontextu války na Ukrajině chce unie ukázat, že vztahy mezi Evropany a Rusy mohou pokračovat.

Evropská unie sice po ruském vpádu na Ukrajinu zastavila spolupráci s vládou v Moskvě, toto by se ale podle velvyslance nemělo obrátit proti lidem v Rusku. „Kino lidi spojuje,“ řekl Galharague. „Ruská kultura a umění slouží jako zdroj obohacení pro filmové tvůrce v Evropě,“ dodal.

DPA připomíná, že mnoho ruských umělců z vlasti odjelo, protože v ní nemohou svobodně tvořit. Zejména filmaři si stěžují na zpřísňování cenzury ze strany ruského ministerstva kultury. Na páteční veřejně neohlášenou prezentaci festivalu, na kterou byli pozváni pečlivě vybraní hosté, byla na plátno promítána hesla jako „svoboda“ a „lidská práva“. Někteří její účastníci mluvili o tom, že ve všech sférách ruské společnosti panuje atmosféra zastrašování a strachu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Filmy se během přehlídky budou pouštět v originálu s titulky a ve virtuálním kinosálu je budou moci sledovat ti, kdo mají virtuální privátní síť (VPN). Půjde třeba o slovenský koprodukční snímek Služebníci nebo V běhu litevského režiséra Andriuse Blaževičiuse, na jehož vzniku se podílela česká společnost Bionaut

Neudělat stejnou chybu jako Putin. Zelenskyj by měl skončit, Ukrajině to prospěje, míní Romancov

Neudělat stejnou chybu jako Putin. Zelenskyj by měl skončit, Ukrajině to prospěje, míní Romancov

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist