Ruská vojska zaútočila v noci na pátek dvěma vlnami bezpilotních letounů na Chersonskou a Mykolajivskou oblast na jihu Ukrajiny. Pět ze šesti dronů se podařilo sestřelit, jeden dron zasáhl objekt infrastruktury, uvedla v pátek mluvčí ukrajinského velitelství Jih Natalja Humeňuková podle agentury Unian. Ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila dva drony nad Kurskou oblastí, která hraničí s Ukrajinou, oznámilo ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax. O případných škodách nejsou žádné informace, dodává list Kommersant.

Sestřelení pěti ze šesti dronů mezitím potvrdilo ukrajinské letectvo, pod které spadá protivzdušná obrana. Kromě dronů Rusové zaútočili také raketou Iskander, která zasáhla hasičskou strážnici ve městě Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Osm hasičů utrpělo zranění, čtyři byli hospitalizováni, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra a záchranáře.

"Nejednat je ještě děsivější. Překonávám strach o svůj život," říká ruský voják bojující za Ukrajinu

„Nepřítel nás znovu zkoušel nálety dronů. Zjevně hledá novou taktiku,“ řekla mluvčí. Rusové se podle ní snaží najít způsob, při kterém by útoky dronů byly maximálně účinné. Tentokrát vyslali dvě vlny dronů, po třech kusech, ale z celkem šesti dronů ukrajinská obrana pět zničila: dva nad Mykolajivskou a tři nad Chersonskou oblastí.

„Bohužel, zásah utrpěl objekt infrastruktury. Vznikl požár, ale nejde o nic kritického, oheň je pod kontrolou. Zasahují záchranáři. Hlavní je, že se lidem nic nestalo,“ dodala Humeňuková bez dalšího upřesnění.

Ukrajinské síly ve čtvrtek zaznamenaly zvýšenou aktivitu ruských průzkumných dronů jako předzvěst nočního náletu. Od rozpoutání války loni v únoru ukrajinská obrana k 26. říjnu zničila 5389 ruských dronů, dodal Unian s odvoláním na údaje generálního štábu.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské státní podniky a zařízení za deset měsíců druhého roku války utratily přinejmenším 1,06 miliardy rublů (asi 260 milionů korun) na ochranu před útoky dronů, uvedl server Agenstvo s odvoláním na údaje o státních zakázkách. Největší částku na obranu před bezpilotními letouny vynaložila podle portálu jaderná elektrárna ve Smolensku, která se nachází přibližně 200 kilometrů od hranic s Ukrajinou, a sice 348,7 milionu rublů. Na druhé příčce se ocitla moskevská společnost Mosvodokanal, která v dubnu zakoupila zařízení zneškodňující drony za 336,5 milionu rublů. A třetí příčka patří společnosti Rosseti Moskovskij region, která v červnu uzavřela 16 dohod o obraně před drony za 228,3 milionu rublů.

Zařízení na obranu před drony si podle portálu pořídily i letiště ve Vladivostoku a na Sachalinu na ruském Dálném východě či úřady v sibiřských regionech. Celkově výdaje na tento účel se oproti prvnímu roku války zvýšily šestinásobně – a téměř padesátkrát oproti předválečnému roku 2021.

Ukrajinské síly podnikají vzdušné útoky na cíle v hloubi Ruska přinejmenším od loňského června. K 1. září letošního roku na objekty v ruském týlu – tedy mimo pohraniční oblasti – zaútočilo přinejmenším 425 dronů, napsalo Agenstvo s odvoláním na vlastní výpočty. Portál dodal, že soudě podle následků těchto náletů se ruská protivzdušná obrana nedokáže vypořádat se všemi útočícími drony. Letos v březnu předseda branného výboru Státní dumy, dolní komory parlamentu, Andrej Kartapolov doporučil ruským firmám, aby se postaraly o obranu před drony na vlastní náklady.

Kyjev se zdržuje oficiálních vyjádření k útokům v hloubi Ruska.

"Nejednat je ještě děsivější. Překonávám strach o svůj život," říká ruský voják bojující za Ukrajinu

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.