Izraelská armáda v noci na čtvrtek uskutečnila poměrně rozsáhlý pozemní zásah v Pásmu Gazy, při němž útočila na pozice palestinského radikálního hnutí Hamás. Podle izraelského vojenského rozhlasu šlo zatím o největší takový zásah od začátku války. Armáda akci označila za cílenou razii v rámci příprav pohraničí na „další fáze války“, což lze podle agentury Reuters interpretovat jako odkaz na možnou rozsáhlou pozemní operaci. Po dokončení noční akce se izraelské pozemní jednotky stáhly zpět do Izraele.

Operace se uskutečnila na severu Pásma Gazy. Armáda uvedla, že při ní zasáhla řadu teroristů, jejich infrastrukturu a odpaliště protitankových řízených střel. Na síti X zveřejnila video, na kterém je vidět noční přejezd obrněných vozidel a tanků přes hranici a následně i palba. Armáda uvedla, že vojska po dokončení mise Pásmo Gazy opustila.

"Bude útok za útokem. Už jsme připraveni úplně zničit Hamás," prohlásil šéf izraelské armády

Izrael na úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije asi 2,3 milionu Palestinců, útočí od 7. října, kdy ho právě z Gazy napadl Hamás. Většinou tak činí ze vzduchu, výjimečně i po zemi. Kompletní pozemní ofenzivu zatím ještě Izrael nezahájil, i když se to očekává.

Útok Hamásu si v Izraeli vyžádal na 1400 obětí, především civilistů, dalších více než 200 lidí palestinští ozbrojenci odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Při odvetných náletech v Gaze zahynulo podle místních zdravotnických úřadů přes 6500 lidí. Americký prezident Joe Biden, který chce, aby po skončení konfliktu Izrael a Palestinci směřovali ke dvoustátnímu řešení, ale ve středu řekl, že k počtu obětí uváděnému Palestinci nemá žádnou důvěru. Proč, to podle Reuters neuvedl.

Kvůli kritické humanitární situaci v Gaze, kterou Izrael ze své strany odřízl také od dodávek potravin, vody a pohonných hmot, se nyní Japonsko přidalo k zemím, které volají po dočasném přerušení bojů, aby bylo do pásma možné doručit humanitární pomoc.

"Bude útok za útokem. Už jsme připraveni úplně zničit Hamás," prohlásil šéf izraelské armády

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.