Počet lidí v Rusku, kterým mzda nepokryje základní výdaje, se za dva roky zvýšil o 20 procentních bodů téměř na polovinu. S odkazem na průzkum ruské personální agentury Headhunter to v pondělí uvedla agentura Reuters. Ta zároveň připomněla, že Moskva vynakládá rekordní fiskální zdroje na financování své invaze na Ukrajinu. Agentura Headhunter se při svém říjnovém průzkumu obrátila na 5000 respondentů.
V Rusku je letos rekordně nízká nezaměstnanost, která je důkazem výrazného nedostatku pracovních sil. Slabý rubl pak umocnil tlak na inflaci. Centrální banka v září kvůli vysoké inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu na 13 procent a podle analytiků bude v jejím zvyšování pokračovat. Očekává se, že inflace do konce roku vzroste na sedm procent, cíl centrální banky je přitom na čtyřech procentech.
Rusové nasadili v bojích u Avdijivky zastaralé obrněnce BTR-50
Na otázku, zda jejich mzda vystačí na pokrytí základních výdajů, a to bez zohlednění příjmů z druhého zaměstnání nebo investic, odpověděl kladně pouze jeden z pěti dotázaných. Dalších 36 procent odpovědělo, že vyjdou s obtížemi. To, že jejich mzda nepokryje základní výdaje, uvedlo 45 procent respondentů.
V roce 2021 se mzdou v obdobném průzkum Headhunteru nevystačilo 25 procent, loni to bylo 39 procent dotazovaných. V roce 2021, tedy před zahájením ruské vojenské invaze na Ukrajinu, svou mzdu za dostačující označilo 36 procent respondentů.
Vítězství za každou cenu. Rusko pumpuje do války astronomické částky a ekonomika si zvyká na „drogu“
Z těch, kteří v posledním průzkumu uvedli, že se mzdou nevystačí, více než polovina tvrdila, že jim měsíčně chybí nejméně 20 tisíc rublů (přibližně 4900 korun). Průměrná měsíční nominální mzda, kterou Rusové pobírají, činila podle ruského statistického úřadu v červenci 71 419 rublů (přes 17 500 korun).
Reálné mzdy v Rusku v současné době rychle rostou. Přispívají k tomu zbrojovky, které usilovně plní státní zakázky. Ostatní průmyslová odvětví se snaží neztratit zaměstnance, ale ne vždy mohou konkurovat výší mezd.
Krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky jsou však pochmurné. V polovině října to uvedl ředitel evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer.
MMF tehdy předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se letos díky vojenským výdajům a odolné spotřebě zvýší o 2,2 procenta. V příštím roce však očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,1 procenta.
Rusové nasadili v bojích u Avdijivky zastaralé obrněnce BTR-50
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist