Vláda Spojených států doporučuje Izraeli, aby ještě počkal s pozemním útokem na Pásmo Gazy, a poskytl tak více času na vyjednávání o propuštění rukojmích zadržených palestinskými radikály. Deníku The New York Times (NYT) to sdělilo několik nejmenovaných amerických činitelů. Američané podle informací listu také chtějí vytvořit prostor pro doručení další humanitární pomoci do Pásma Gazy a pro přípravu na možné útoky na americké zájmy na Blízkém východě.

S podobnými informacemi jako NYT na konci minulého týdne přišla i další média. Podle zdrojů zpravodajského webu The Times of Israel a agentury Bloomberg pozdržení invaze prosazují také některé evropské vlády.

"Tráva se už dál sekat nebude." Zuřivá operace Izraelců nebude mít v dějinách obdoby

Zprávy o těchto diskusích přichází souběžně se zákulisním vyjednáváním, skrze které se Izrael a jeho spojenci snaží dosáhnout propuštění alespoň některých z více než 200 rukojmích zadržených při útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. V pátek Hamás propustil dvě zajaté Američanky, načež americký prezident Joe Biden děkoval i Kataru, který v procesu sehrává roli prostředníka.

Podle NYT vydání dvou žen vede Američany ke snaze Izraelcům „s větší naléhavostí naznačovat“, že by měli s invazí počkat. Jeden z činitelů obeznámených s těmito diskusemi uvedl, že Hamás varoval, že izraelský pozemní útok by značně snížil pravděpodobnost propuštění dalších rukojmích.

USA nicméně Izrael k opatrnosti nabádaly už na začátku minulého týdne, popisuje v podrobném článku o americkém postoji deník The Washington Post. Biden podle něj při středeční návštěvě v Tel Avivu nastolil řadu otázek o různých scénářích a ptal se i na plán Izraelců pro případ, že se jim podaří Hamás z Pásma Gazy vytlačit. On ani další američtí představitelé zároveň podle zdrojů listu Izraelcům neříkali, co mají či nemají dělat.

Izrael po rozsáhlém a překvapivém útoku Hamásu shromažďuje síly u hranic Pásma Gazy a již provádí menší operace na území kontrolovaném radikály od roku 2007. Američané se podle informací NYT obávají, že izraelská invaze povede také k vystupňování útoků Íránem podporovaných skupin na americké zájmy napříč Blízkým východem. Washington nicméně variantu rozsáhlé izraelské operace v Pásmu Gazy stále podporuje.

Americký prezident Biden o vývoji kolem konfliktu v neděli opět hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prohlášení Bílého domu uvádí, že lídři hovořili o snahách zajistit propuštění rukojmích a souhlasí s „pokračujícím prouděním“ humanitární pomoci do Gazy. Plány Izraele na bojišti komuniké nezmiňuje, toto téma má podle NYT na starosti americký ministr obrany Lloyd Austin, který je téměř každý den v kontaktu se svým izraelským protějškem Joavem Galantem.

"Tráva se už dál sekat nebude." Zuřivá operace Izraelců nebude mít v dějinách obdoby

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.