Ve městě Gaze byl v noci na pátek při ostřelování zničen pravoslavný kostel, v němž se před izraelským bombardováním Pásma Gazy zřejmě skrýval dosud nejasný počet Palestinců. Pravoslavný jeruzalémský patriarchát útok odsoudil, ale neuvedl, kolik obětí si vyžádal, informovala televize CNN. Podle palestinského teroristického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy a proti němuž od 7. října vede Izrael válku, v pátek oznámilo, že při zásahu kostela v Gaze zemřelo 18 palestinských křesťanů a že v kostele se skrývalo nejméně 500 křesťanů a muslimů. Izraelská armáda k tomu sdělila, že zprávy ověřuje.

„Cílit na kostely a jejich instituce, jež poskytují úkryt nevinným civilistům, dětem a ženám, kteří přišli o své domovy kvůli izraelskému bombardování obytných čtvrtí během posledních 13 dnů, představuje válečný zločin, jejž nelze ignorovat,“ uvedl v prohlášení jeruzalémský pravoslavný patriarchát. „Naléhavě apelujeme na Jeho Svatost papeže a hlavy církví po celém světě, aby pozvedli hlas a nespokojili se pouze s modlitbami,“ uvedl podle CNN arcibiskup pravoslavného jeruzalémského patriarchátu Theodosios (Hanna).

Bývalý šéf jeruzalémské redakce Reuters Stephen Farrell popisuje taktiku Izraele

Zasažen byl kostel sv. Porfyria řecké pravoslavné církve ze 12. století ve čtvrti Zajtún v Gaze. Podle svědků, které citovala agentura AFP, byla zničena přední část kostela a zřítila se přilehlá budova. Do nemocnic bylo podle téhož zdroje převezeno mnoho zraněných lidí.

Izraelská armáda uvedla, že ověřuje zprávy o možných obětech při zásahu pravoslavného kostela. Znovu ale zopakovala, že Hamás podle ní využívá civilisty jako živé štíty a záměrně ukrývá své zbraně či další materiál v rezidenčních čtvrtích.

Izrael zahájil masivní bombardování Pásma Gazy poté, co ozbrojenci Hamásu 7. října při překvapivém útoku na Izrael zavraždili více než 1400 lidí. Izrael tvrdí, že cílem náletů je zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu, civilisty vyzval před týdnem k evakuaci na jih Pásma, kde se ovšem zhoršuje humanitární krize. Izrael totiž v odvetě za útok Hamásu zahájil i totální blokádu Pásma Gazy. Izraelské bombardování tohoto území menšího než Praha, v němž žije přes dva miliony lidí, si podle palestinských úřadů vyžádalo více než 3700 obětí.

Bývalý šéf jeruzalémské redakce Reuters Stephen Farrell popisuje taktiku Izraele

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist