Film Hranice polské režisérky Agnieszky Holland vyvolal v Polsku tak bouřlivé reakce, že si absolventka pražské FAMU musela pořídit ochranku. Emoce násobila atmosféra před volbami, kdy zaznívala nenávistná hesla v duchu: „Svině sedí v kině.“ I proto podle režisérky na její podporu někteří diváci před vstupem do sálů protestně chrochtali.

Její snímek, který popisuje obtížnou situaci uprchlíků na polsko-běloruské hranici, vstupuje do českých kin. V těch polských už nějakou dobu běží. A ještě před uvedením spustil vlnu urážek ze strany polských politiků, především vládních konzervativců.

„Dokonce chtěli před můj film v kinech umístit propagandistický klip, který vysvětloval situaci z jejich hlediska, ale kina to odmítla,“ popisuje Holland. „S takovou kampaní nenávisti a v podstatě skoro pogromovou atmosférou jsem se setkala poprvé. Jejich jazyk se možná trochu dá srovnat s osmašedesátým rokem, kdy od komunistické strany zaznívala kampaň proti židům, intelektuálům a studentům,“ doplňuje.

Situace na polsko-běloruských hranicích, na území nikoho, kde žijí nelegální uprchlíci a ani jedna země je nechce přijmout, je podle jejích slov strašná, lidé mrznou, jsou zranění.

Režisérka v rozhovoru Spotlightu říká, že její film upozorňuje na ty, kteří jsou zodpovědní za rozhodnutí, která dnes jako společnost děláme – jako národ, jako Evropská unie i jako politici v jednotlivých zemích – vůči výzvě, kterou migrační krize je. „Myslím, že jsme v posledním okamžiku, kdy můžeme zastavit, aby se tento proces neproměnil v nějaký zločin proti lidstvu,“ zdůrazňuje.

Ale zároveň dodává, že je i spousta lidí, kteří uprchlíkům pomáhají. Například někteří z těch, kteří u běloruských hranic žijí. „Ovšem nechtějí o tom mluvit a dělají to tajně, bojí se sousedů. Je to podle mě velmi tísnivé prostředí.“

Holland se vrací i k výsledkům polských parlamentních voleb. „Ukázalo se, že jsou Poláci zralejším národem, než si to dosud myslela vládnoucí strana. Volby vyhráli mladí lidé,“ dodává.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist