Izrael podle šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse překročil veškeré hranice. Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal, řekl také Abbás po zásahu nemocnice v Pásmu Gazy, který si vyžádal stovky životů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž zásah zdravotnického zařízení kritizoval také francouzský prezident Emmanuel Macron, který zároveň vyzval, aby byl okamžitě umožněn přísun humanitární pomoci do Gazy.

Úterní zásah nemocnice v Gaze si podle zdejších zdravotníků vyžádal kolem 500 obětí. Palestinská teroristická organizace Hamás, která Gazu kontroluje, a Izrael se z něj navzájem obviňují.

Abbás, jehož samospráva působí na Izraelem okupovaném Západním břehu, událost označil za „odporný válečný masakr“, který nelze tolerovat. Jakékoliv rozhovory o něčem jiném než o zastavení války jsou podle něj nepřijatelné.

Izraelská armáda mezitím znovu uvedla, že podle jejích analýz nemocnici zasáhla raketa vypálená teroristy v Gaze, jejímž cílem byl původně Izrael. Například vojenský korespondent listu The Times of Israel Emanuel Fabian na X zveřejnil video, které podle něj ukazuje odpálení série raket z Gazy, z nichž pak jedna zasáhne nemocnici.

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil zděšení ze smrti stovek lidí při zásahu nemocnice a zdůraznil, že zdravotnická zařízení chrání mezinárodní humanitární právo. Americký prezident Joe Biden, který je teď na cestě do Izraele, uvedl, že je pobouřen a hluboce zarmoucen. Chce zjistit, co se přesně stalo. Izraelští činitelé uvedli, že už USA předali zpravodajské informace, které o incidentu mají.

Zásah nemocnice vyvolal protesty na Blízkém východě. Demonstranti se sešli před velvyslanectvím USA v libanonském Bejrútu nebo ambasádami Francie a Británie v íránském Teheránu. V jordánském Ammánu se tisíce protestujících pokusily dostat k izraelskému velvyslanectví. Policie proti nim nasadila slzný plyn. Demonstrace byla hlášena také z tureckého Istanbulu či iráckého Bagdádu.

Jordánsko po zásahu nemocnice zrušilo na středu plánovaný summit se Spojenými státy, Egyptem a Palestinci. Měl se ho zúčastnit i Biden, který o neštěstí už hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i jordánským králem Abdalláhem II.

V Izraeli se americký prezident setká mimo jiné s rodinami obětí útoku Hamásu ze 7. října, kterým nynější boje odstartovaly. Jednat s izraelskými představiteli bude také o humanitární situaci v Gaze.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.