Polská opozice, která v nedělních volbách získala většinu v obou komorách parlamentu, by se při pravděpodobném nástupu k moci měla poučit z chyb, jež doprovázely změny vlád v Česku a zejména pak na Slovensku. Ve své analýze povolební situace to v úterý uvedl polský server Onet.pl.

Volby do Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která byla u moci v posledních osmi letech. Nadpoloviční většinu v Sejmu a také Senátu však získaly tři opoziční strany – proevropská Občanská koalice, středová Třetí cesta a Nová levice, které vyjadřují vůli vytvořit novou vládní koalici. Onet.pl upozorňuje, že současnou opozici čeká nesnadné vládnutí, zejména s ohledem na programové i světonázorové rozdíly.

„Podobným politickým směrem se v posledních letech vydali i Češi a Slováci. Zejména příklad posledně jmenovaného národa ukazuje, že je snadné sejít z cesty,“ uvedl server. Někdy podle něj stačí pouhá jiskra v podobě programových či osobních neshod v rámci koalice, aby se vláda rozpadla.

Na Slovensku politické tahanice mezi původně stabilním koaličním blokem vedly k pádu dvou vlád během tří let a nakonec k předčasným volbám, v nichž zvítězil Směr – sociální demokracie. Této straně, považované za proruskou, se s každým dalším měsícem v opozici, kam zamířila po volbách v roce 2020, dařilo obnovovat důvěru voličů a využívat společenského neklidu způsobeného migrační krizí či válkou na Ukrajině, uvedl Onet.pl.

V Česku se podle hodnocení serveru neodehrávají tak velkolepé politické turbulence jako na Slovensku, přesto se jeho vládě nevyhýbají problémy. „Rozhazovačná politika nyní již bývalého českého premiéra Andreje Babiše způsobila, že se dnes Čechům nelíbí plány současné vlády, která chce zavést politiku utahování opasků,“ uvedl Onet.pl s tím, že kabinet českého premiéra Petra Fialy se snaží vyřešit rozpočtové problémy už dva roky.

Scénář, kdy jedna ze stran kvůli rostoucímu tlaku opustí vládní koalici, hrozí i Polsku. Současná demokratická opozice by proto měla vzít v úvahu stav ekonomiky a státních financí, jakož i „prosociální politiku“ dosavadní konzervativní vlády PiS, jejíž zrušení by se mohlo odrazit na náladách veřejnosti, uzavřel server.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.