Předsedové tří politických stran na Slovensku, které se po zářijových parlamentních volbách dohodly na vytvoření nové vlády, v pondělí podepsali koaliční smlouvu. Dohodu uzavřely dvě sociálnědemokratické strany, Směr – sociální demokracie (Směr-SD) a Hlas – sociální demokracie (Hlas-SD), a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). Kandidáty na členy nového kabinetu nová vládní koalice zatím nezveřejnila; podle šéfa Směru-SD Roberta Fica vedení stran budou tyto kandidáty teprve schvalovat.

K podpisu koaliční smlouvy přistoupila trojice stran v závěru dvoutýdenní lhůty, kterou prezidentka Zuzana Čaputová dala na vytvoření parlamentní většiny Ficovi, jehož strana volby vyhrála. Směr-SD, Hlas-SD a SNS, jež dohromady získaly 79 křesel ve 150členné sněmovně, už minulý týden uzavřely memorandum o plánu společně vytvořit nový kabinet a o rozdělení míst ve vládě.

Čaputová: Před volbami jsme měli udělat jeden krok. Teď mi ho vyčítají hlavně Češi

Směr-SD a SNS dlouhodobě vystupují proti vojenské pomoci Ukrajině, bránící se ruské invazi, a kritizují rovněž protiruské sankce.

„Vstup do vlády neznamená s ohledem na tíživou ekonomickou situaci procházku růžovou zahradou,“ řekl po podpisu koaliční smlouvy předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Fico by uvítal, pokud by ustavující schůze sněmovny po volbách byla příští týden. Zopakoval, že by chtěl, aby nová vládní sestava zastupovala Slovensko na nadcházející schůzce státníků členských zemí Evropské unie 26. a 27. října.

Čaputová: Před volbami jsme měli udělat jeden krok. Teď mi ho vyčítají hlavně Češi

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist