Ruské síly útočí u Avdijivky, Kupjansku, Lymanu a Bachmutu na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ukrajinské jednotky ruské útoky odrážejí, ujistilo armádní velení. Ale 108 střetů za 24 hodin, které hlásí generální štáb, je výrazně více, než bylo denně zaznamenáno v poslední době, poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu.

Generální štáb v hlášení z úterního večera informoval o 75 bojových střetech za 24 hodin, už tento počet BBC na své ruskojazyčné stránce označila za rekord a velký skok oproti předchozímu stavu.

Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) odhadují, že ruské útoky u Avdijivky mají odlákat ukrajinské síly od protiofenzivy u obce Robotyne v Záporožské oblasti na jihu Ruska, ale se stávajícími silami se Rusům sotva podaří Avdijivku obklíčit. ISW dosud nezaznamenal žádné potvrzení ruského postupu na tomto úseku fronty.

Ukrajinský generální štáb uvádí, že Rusové u Avdijivky silami tří praporů za podpory tanků a obrněných vozidel přešli do útoku, ale ukrajinští vojáci „odrazili všechny útoky nepřítele a nepřipustili ztrátu svých pozic“. Další ruské útoky ukrajinské síly odrazily u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu a Marjinky na východě země a u Verbove na jihu, zatímco samy pokračovaly v útočných operacích ve směru na okupovaný Melitopol a u Robotyne „zlepšily své taktické postavení“.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist