Na území Izraele poblíž Pásma Gazy v neděli druhým dnem pokračují boje mezi izraelskými ozbrojenými složkami a ozbrojenci z palestinského radikálního hnutí Hamás. Armáda uvedla, že od soboty zlikvidovala stovky ozbrojenců a další desítky zajala, do 24 hodin chce napadené pohraniční obce evakuovat. Izraelské televizní stanice i deníky Haarec nebo The Times of Israel zvýšily odhady počtu izraelských obětí už na 600.
Podle deníku The Times of Israel bilance mrtvých rychle narůstá v době, kdy izraelské síly vytlačují útočníky z lokalit u hranic Pásma Gazy a nachází tam těla zabitých. List přitom jako zdroj nejnovějšího součtu uvádí mluvčího záchranné služby ZAKA, která v Izraeli zasahuje při mimořádných událostech a pomáhá například při identifikaci obětí teroristických útoků nebo silničních nehod.
Agentura AP upozorňuje, že izraelské úřady zatím zprávy o stovkách mrtvých nepotvrdily. Z informací izraelských médií zároveň nebylo ihned jasné, zda se publikovaná bilance mrtvých týká pouze civilistů, nebo zahrnuje i příslušníky ozbrojených složek. Izraelská armáda už zveřejnila jména více než 40 vojáků, kteří kvůli eskalaci vleklého konfliktu zahynuli. Desítky mrtvých hlásí také izraelská policie.
Izraelský bezpečnostní kabinet potvrdil vyhlášení válečného stavu, avšak význam tohoto kroku nebyl zcela jasný. Premiér Benjamin Netanjahu a nejvyšší velení armády oznámili, že rozhodnutí dává zelenou „významným vojenským akcím“. Agentura AP podotýká, že Izrael v uplynulých letech vedl vojenské kampaně proti Gaze a Libanonu, které označoval za válku, aniž by k tomu přijetí podobné deklarace potřeboval. Krokem se má v pondělí zabývat izraelský parlament.
Izrael už v sobotu vyslal desítky letadel, aby bombardovala Pásmo Gazy v reakci na rozsáhlý raketový útok Hamásu a průnik jeho bojovníků na izraelské území. V neděli armáda oznámila „intenzivní“ nálety a jako cíl označila oblasti u hraničního plotu při obci Bajt Hanún, odkud podle ní Hamás na Izrael útočí.
Už ráno armáda sdělila, že se s ozbrojenci Hamásu stále potýká v osmi oblastech, do kterých pronikli při sobotním bezprecedentním útoku na izraelské území. Neuvedla přitom, že by se na všech místech aktivně bojovalo, později však hovořila o „heroických“ snahách osvobodit izraelské rukojmí. Ozbrojené křídlo Hamásu ve vlastním prohlášení jmenovalo sedm lokalit, kde se podle něj sváděly tvrdé boje.
Palestinci vycítili oslabený Izrael, za vším ale stojí Írán. Pět bodů o tom, proč zaútočili a jaké to bude mít následky
Izrael je „stále ve válce“, řekl na ranním brífinku mluvčí izraelské armády Richard Hecht. „Stále dokončuje snahy převzít plnou kontrolu nad izraelským územím a komunitami,“ citovala jej zpravodajská společnost BBC. Armáda mimo jiné přišla s tvrzením, že zabránila novému průniku Palestinců do Izraele, když na pláži severně od Pásma Gazy zneškodnila pět útočníků.
Údery si podle palestinských činitelů vyžádaly skoro 400 mrtvých a záběry z Gazy ukazují, že zničily nejméně jednu výškovou budovu, v troskách zůstala i mešita ve městě Chán Júnis na jihu enklávy. Izraelská armáda předtím uvedla, že zasáhla desítky objektů využívaných Hamásem včetně sídla jeho hlavního zpravodajce.
„Zásadní otázkou je nyní to, zda Izrael spustí pozemní útok na Gazu, což je krok, který v minulosti přinášel vysoké počty obětí,“ píše AP. Deník The New York Times jako signál tímto směrem hodnotil dnešní oznámení o evakuaci oblasti poblíž hranic Pásma Gazy.
Izraelská armáda konkrétně jmenovala 24 obcí, které chce evakuovat. Také vyhlásila, že školy napříč Izraelem zůstanou v nejbližších dnech zavřené, píše list The Times of Israel.
Na izraelském území se jedním z center bojů zdá být město Sderot. Z obce v těsné blízkosti severovýchodního konce Pásma Gazy začala v sobotu odpoledne přicházet svědectví reportérů, podle kterých byla na ulici těla zabitých. Mimo jiné se tam sváděly boje o policejní stanici, kterou se Izraelcům zhruba po 20 hodinách podařilo znovudobýt.
Ostře sledovaná je také situace v kibucu Beeri jižně od Sderotu, kde v sobotu podle všeho útočníci drželi desítky obyvatel jako rukojmí. I toto místo uváděl Hamás jako jedno z ohnisek bojů, Izrael nicméně v noci na dnešek ohlásil osvobození téměř 50 lidí.
V nedaleké obci Kfar Aza však obyvatelé více než 24 hodin po prvních útocích dál čekali na pomoc, zabarikádovaní ve svých domech, píše deník Haarec. „Kfar Aza pořád sužuje válka,“ cituje list nejmenovaného člena komunity. „Teroristé stále chodí po kibucu! Střílí na chodnících, schovávají se na střechách, někteří jsou v domech s rukojmími!“ uvedl.
I k této situaci se na brífinku vyjádřil armádní mluvčí Hagari, podle kterého také na tomto místě armáda zasahuje. „Ve všech městech jsou jednotky obranných sil Izraele. Není žádné město, kde by obranné síly Izraele nebyly,“ citoval jej The Times of Israel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist