Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu ráno zahájili rozsáhlý a podle médií překvapivý útok na Izrael, který si vyžádal desítky mrtvých a stovky zraněných. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která se na jihu země střetla s policisty a vojáky a berou Izraelce jako rukojmí. Izraelská armáda uvedla, že je ve válečném stavu, a hlásí boje na několika místech.

K útokům se přihlásilo radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy.

Izrael je ve válce, řekl obyvatelům premiér Benjamin Netanjahu. Slíbil, že nepřítel za útok zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal.

„Občané Izraele, jsme ve válce,“ řekl Netanjahu ve videu publikovaném několik hodin po prvních zprávách o ofenzivě. „A vyhrajeme,“ pokračoval.

„Nepřítel zaplatí cenu, jakou dosud nikdy nepoznal,“ reagoval Netanjahu. Dodal, že nařídil bezpečnostním složkám, aby vyhnaly útočníky z infiltrovaných míst a mobilizovaly zálohy.

„Izraelská armáda zaplavuje oblast jednotkami,“ uvedl ve vlastním prohlášení hlavní mluvčí armády Daniel Hagari. „Izraelská armáda vyhlásila válečný stav. Jsme ve válečném stavu,“ citoval jej The Times of Israel. Hagari také uvedl, že ozbrojené síly zahájily povolávání rezervistů ve všech svých složkách.

Palestinský lid má právo bránit se „teroru osadníků a okupačních vojáků“, prohlásil prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Podle agentury Reuters to v sobotu řekl na mimořádném setkání s řadou klíčových představitelů palestinské autonomie v Ramalláhu.

Při útoku radikálních ozbrojenců z palestinského Pásma Gazy v sobotu zahynulo nejméně 100 Izraelců, přes 900 dalších utrpělo zranění. Informoval o tom list The Times of Israel s odvoláním na izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Palestinské úřady informují, že při odvetném útoku izraelských ozbrojených sil zemřelo v Pásmu Gazy nejméně 198 tamních obyvatel.

Palestinští bojovníci během sobotního útoku na Izrael zajali velké množství izraelských rukojmích, včetně armádních důstojníků, řekl stanici Al-Džazíra Sálih Arúrí, druhý muž v hierarchii vedení hnutí Hamás. Mluvčí izraelské armády to později potvrdil, aniž by upřesnil počet zadržovaných. Podle izraelských médií Palestinci drží rukojmí na několika místech v Izraeli a také v Pásmu Gazy.

Sirény varující před raketovými útoky zní od rána jižním a středním Izraelem, včetně regionu Tel Avivu. Armáda hovoří o více než 2200 vypálených raketách.

Dopady raket jsou hlášené z míst nedaleko Tel Avivu, sirény se rozezněly napříč Izraelem, mimo jiné také v Jeruzalémě, kde se ozývaly výbuchy. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalované rakety a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, zřejmě po zásahu jednou z raket.

Palestinští ozbrojenci mezitím podnikli bezprecedentní výpady do měst a obcí u hranic Pásma Gazy, kde zřejmě probíhaly pouliční boje. „Slyším střelbu,“ uvedla jedna místní žena, která se prý zabarikádovala ve svém domě. Deník Haarec uvádí, že útočníci berou civilisty jako rukojmí.

Kolik lidí při těchto bojích zemřelo a bylo zraněno, není jasné, stejně jako počet ozbrojenců, kteří na izraelské území pronikli. Armáda po několika hodinách potvrdila, že Palestinci se dostali mimo jiné do města Sderot, kde se střetli s izraelskými silami. Při bojích podle lokálních úřadů zahynul předseda regionálního zastupitelství, který se vydal bránit jednu z obcí.

Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že armáda „bojuje s nepřítelem na všech místech infiltrace“. Šéf policie Kobi Šabtaj podle listu The New York Times (NYT) dopoledne hovořil o „21 aktivních ohniscích“, armáda však později zmínila menší počet míst, kde se bojuje. Galant řekl, že „Hamás udělal dnes ráno velkou chybu a zahájil válku proti izraelskému státu“.

Na sociálních sítích koloval nespočet videí, mnohdy krvavých, která podle komentátorů ukazovala dění u hranic Pásma Gazy. Objevily se například záběry, kde lidé šlapou po bezvládném těle ve vojenské uniformě, nebo video se skupinou Palestinců oslavujících u hořícího izraelského tanku.

Další videa byla podle NYT prezentována jako obrázky palestinských bojovníků vracejících se do Gazy s těly izraelských vojáků, média však varují, že autenticitu záběrů většinou není možné potvrdit.

Izraelské tajné služby zřejmě ofenziva zaskočila. Deník Haarec na svém webu uvádí, že podle prvotních informací palestinští radikálové při útoku použili padáky a probojovali se přes brány z Pásma Gazy střežené izraelskou armádou. Podle listu se palestinští ozbrojenci dostali i do měst Netivot a Ofakim, kde podle policejního zdroje drží rukojmí. Armáda dopoledne informace o rukojmích nechtěla komentovat, uvedla však, že ozbrojenci do Izraele pronikli po zemi, po moři i vzduchem.

Radikální hnutí Hamás ráno oznámilo začátek vojenské operace, načež izraelská armáda uvedla, že zahájila nálety na Pásmo Gazy. Izraelský ministr obrany Joav Galant vyhlásil nouzový stav v oblastech do 80 kilometrů od hranice Pásma Gazy. Izraelský premiér Netanjahu svolává nejvýše postavené bezpečnostní činitele, zatímco jeho kritici podle médií zrušili nové kolo protestů proti justiční reformě plánované na sobotní večer.

Nová eskalace izraelsko-palestinského konfliktu přichází po týdnech zvýšeného napětí na hranici pásma Gazy a bojů na Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelci.

Média si také všímají, že útok nastal v den posledního ze série židovských svátků a téměř přesně 50 let poté, co Izrael zaskočila ofenziva egyptských a syrských jednotek při takzvané jomkipurské válce, trvající od 6. do 25. října 1973.

Plánované společné jednání české a izraelské vlády v čele s premiérem Netanjahuem se v pondělí v Praze kvůli nynější situaci v Izraeli neuskuteční, sdělil v sobotu mluvčí českého kabinetu Václav Smolka.

Premiér Petr Fiala (ODS) už předtím uvedl, že odsuzuje teroristické útoky na Izrael. Česká republika podle něj vždy stála a bude stát za Izraelem v jeho úsilí žít v míru a bezpečí, napsal
na síti X.

Česká a izraelská vláda měly spolu v pondělí jednat o aktuálních problémech i spolupráci obou zemí. Poté měl Netanjahua přijmout na Pražském hradě prezident Petr Pavel, v programu měl šéf izraelské vlády i jednání v obou komorách parlamentu. Palestinské, židovské a další občanské iniciativy svolaly na neděli do Prahy demonstraci proti společnému jednání vlád.

„Mezivládní jednání mezi českou a izraelskou vládou, které se mělo odehrát v pondělí 9. října v Praze, se kvůli teroristickým útokům proti Izraeli a následnému vyhlášení válečného stavu v zemi neuskuteční,“ oznámil v sobotu dopoledne Smolka.

Útok palestinského radikálního hnutí Hamás je odsouzeníhodný teroristický čin vůči Státu Izrael a civilnímu obyvatelstvu, uvedl v sobotním prohlášení prezident Pavel.

Raketové útoky a pronikání komand Hamásu na území Izraele podle něj na dlouhou dobu zablokují jakékoliv snahy o mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

„Tato agresivní akce nutně vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele, která přinese mnoho obětí. Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu s velkou dávkou dobré vůle,“ zdůraznil český prezident.

Padesátka českých občanů v Izraeli, kteří se zaregistrovali do systému ministerstva zahraničí, by měla být v bezpečí. V telefonickém rozhovoru pro Českou televizi to v sobotu uvedla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Mezi zraněnými a oběťmi útoku podle jejích dosavadních informací žádní čeští občané nejsou. V bezpečí jsou podle ní i všichni pracovníci české ambasády.

„Máme přibližně 50 českých občanů registrovaných v databázi Drozd, kteří by v tuto chvíli také měli být v bezpečí. Nevíme o tom, že by mezi zraněnými nebo oběťmi aktuálních útoků měli být nějací čeští občané,“ uvedla velvyslankyně. Dodala, že pracovníci české ambasády jsou nyní buď na ambasádě, nebo v krytech poblíž svého izraelského bydliště.

Velvyslankyně potvrdila informace o tom, že pro izraelské síly byl útok překvapivý a že o něm neměly podrobnější informace. Pouze tušily, že radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, s podporou Íránu něco chystá. Proniknutí palestinských ozbrojenců přes bezpečnostní bariéry na území Izraele je nová fáze konfliktu, uvedla diplomatka. Útoky podle ní Izrael sjednotily, mohou vést k urychlení uzavření mírové smlouvy se Saúdskou Arábií.

Policie se kvůli sobotním teroristickým útokům vůči Izraeli rozhodla přijmout preventivní opatření kvůli zvýšení ochrany židovských objektů a kulturních památek v ČR. Informace o aktuální hrozbě na českém území nemá, oznámila v poledne na sociální síti X. Konkrétnější ohledně opatření nebyla. Přijímání opatření potvrdil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.