Letošní Nobelovu cenu za mír získala vězněná íránská aktivistka Narges Mohammadíová, která bojuje proti útlaku žen v Íránu a za dodržování lidských práv a svobodu pro všechny. Oznámil to v pátek norský Nobelův výbor.
„Letošní Nobelova cena je také vyznamenáním statisíců lidí, kteří v předešlém roce demonstrovali proti íránskému teokratickému režimu, jenž diskriminuje a utiskuje ženy,“ dodal Nobelův výbor, který zároveň vyzval k propuštění Mohammadíové.
Dokáže formulovat nevyslovitelné. Nobelovu cenu za literaturu získal norský dramatik Jon Fosse
Íránské ženy vyšly před rokem do ulic protestovat proti úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové. Ta zemřela ve vazbě, když ji zadržela mravnostní policie kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb – šátek, který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.
Nobelův výbor rovněž připomněl „obrovskou cenu, kterou Narges Mohammadíová za svůj statečný boj za svobodu projevu a právo na nezávislost zaplatila“. „Íránský režim ji třináctkrát zatkl, pětkrát ji shledal vinnou a odsoudil ji k celkem 31 letům vězení a 154 ranám bičem. Narges Mohammadíová je stále ve vězení,“ uvedl výbor.
Mohammadíová v prohlášení, zveřejněném po vyhlášení Nobelovy ceny za mír listem The New York Times, slíbila, že zůstane v Íránu a bude pokračovat ve svém aktivismu, i kdyby to mělo znamenat, že zbytek života stráví ve vězení. „Nikdy nepřestanu bojovat za demokracii, svobodu a rovnost. Nobelova cena nepochybně posílí mou odolnost, odhodlání, naději a nadšení,“ uvedla. „Doufám také, že tato cena dodá sílu a větší organizovanost demonstrujícím Íráncům. Vítězství je blízko,“ dodala Mohammadíová.
Íránská polooficiální tisková agentura Fars cenu pro aktivistku kritizovala. „Západ ocenil Mohammadíovou za její činy namířené proti íránské národní bezpečnosti,“ napsala podle Reuters agentura Fars.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v reakci apeloval na osvobození jednapadesátileté aktivistky a novinářky i všech dalších obránců lidských práv zadržovaných v Íránu. Úřad uvedl, že ocenění Mohammadíové vyzdvihuje odvahu a odhodlání íránských žen, které mohou být inspirací pro celý svět. „Jsou pronásledovány za to, co dělají, či za to, co nenosí. Jsou proti nim přijímána stále přísnější právní, společenská a ekonomická opatření,“ připomněla mluvčí OHCHR Elizabeth Throssellová.
Manžel aktivistky podle agentur prohlásil, že Nobelova cena za mír povzbudí Mohammadíovou v jejím boji za lidská práva a dodá odvahu hnutí, které vede.
Manžel aktivistky Takí Rahmání podle agentur prohlásil, že Nobelova cena za mír povzbudí Mohammadíovou v jejím boji za lidská práva a dodá odvahu hnutí, které vede. Rahmání, který je známým íránským aktivistou a novinářem, byl v minulosti také opakovaně vězněn a v současnosti žije s 16letými dvojčaty páru - synem a dcerou - v Paříži.
Syn Mohammadíové řekl, že v době předávání cen byl ve škole v Paříži, ale na výsledky se podíval v telefonu pod lavicí. „Nemohl jsem v hodině vykřiknout, ale byl jsem nesmírně šťastný,“ řekl. „Bojíme se o matku každý den. Nobelova cena je pro ni signálem, aby svůj boj nevzdávala,“ dodal.
Na Nobelovu cenu za mír bylo letos nominováno 351 kandidátů: 259 jednotlivců a 92 organizací. Jedná se o druhý nejvyšší počet v historii. Nejvíce, 376, kandidátů bylo navrženo v roce 2016. Loni ocenění získal běloruský disident Ales Bjaljacki, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist