Rakouský kancléř Karl Nehammer čelí kritice za video, ve kterém doporučuje chudým rodinám, aby se jejich děti stravovaly v provozovnách rychlého občerstvení McDonald’s. Nehammer to uvedl jako příklad nejlevnějšího teplého jídla na rakouském trhu, píše server Politico. Podle něj si tak chudé rodiny nemohou stěžovat, že nedokážou svým dětem obstarat teplé jídlo. Podle představitelů organizací, které se zabývají chudobou, ale tento konzervativní politik nezná realitu, ve které lidé v Rakousku žijí.

Rakouská média tento týden zveřejnila video, kde Nehammer diskutuje na setkání u vína a lahůdek v Salcburku. V proslovu se podivuje nad tím, že někdo může tvrdit, že nedokáže obstarat teplé jídlo pro své děti.

„Víte, jaké je nejlevnější teplé jídlo v Rakousku? Není to zdravé, ale je to levné – hamburger v McDonaldu stojí 1,40 eura (34 Kč), s hranolky 3,50 eura (85 Kč),“ uvedl Nehammer. Rodičům, kteří nemají dost peněz, kancléř doporučil více pracovat.

Mluvčí rakouské odnože společnosti McDonald’s serveru Politico potvrdil, že ceny uváděné Nehammerem odpovídají realitě, byť mezi jednotlivými restauracemi mohou být rozdíly.

„Kdokoliv tvrdí, že v Rakousku nikdo netrpí chladem či zimou, tak nezná realitu,“ uvedl šéf dobročinné organizace Caritas Austria Michael Landau. Představitelka organizace pro zdravé stravování EuroHealthNet Dorota Sienkiewiczová uvedla, že kancléřova slova jsou „nejhorším zdravotním doporučením“, jaké mohou chudí dostat. A to platí podle ní hlavně pro děti, které se nemohou chránit před nezdravým způsobem stravování.

Nehammerovy výroky kritizovali i jeho vládní partneři ze strany Zelených či opoziční sociální demokraté. Ve čtvrtek se Nehammer ke svým výrokům vrátil na sociálních sítích, kde se zastal sociální politiky své vlády. „Stojím si za myšlenkou, že výkon musí být odměněn, a stojím si za faktem, že rodiče mají povinnost starat se o své děti,“ řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist