Počet obětí pátečního zemětřesení v Maroku se dál zvyšuje. Podle nejnovějších údajů marockého ministerstva vnitra zemřelo nejméně 2122 lidí a minimálně 2421 lidí utrpělo zranění. Předchozí bilance ze sobotního večera hovořila o 2012 mrtvých a 2059 zraněných. Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století. Maroko v pátek postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, nejsilnější, jaké severoafrická země zažila za posledních 100 let. Některé oblasti dnes podle agentury AP zasáhly následné otřesy o síle 3,9 stupně. Zatím však není jasné, zda způsobily nějaké další škody a ztráty na životech.

Prvotní otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic, kde někteří spali ještě v noci na neděli. Nejvíce obětí je však patrně ve vesnicích v pohoří Velký Atlas, kde mělo v hloubce 18 kilometrů zemětřesení ohnisko.

Záchranné týmy nyní pokračují v pátrání po přeživších. Podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí mezi zraněnými ani mrtvými nejsou čeští občané.

„Výjevy zkázy a zoufalství se opakují na mnoha místech ve Velkém Atlasu. Naše 90minutová klikatá jízda z Marrákeše k odlehlému horskému úbočí byla obtížná kvůli balvanům na cestě,“ napsal reportér BBC Nick Beake, který na místo dorazil v podobnou dobu jako pracovníci Červeného kříže.  Lidé tam podle něj vlastníma rukama a jednoduchými nástroji před příjezdem prvních záchranářů vyprošťovali mrtvé zpod sutin spadaných obydlí. Cestu do výše položených oblastí komplikovaly balvany spadané na silnice a v sobotu i dopravní zácpy.

Příjezd záchranářů přinesl jistou naději, v dalších hodinách bude nicméně i v horských vesnicích potřebná těžká technika na odklízení sutin. Dalších 24 až 48 hodin bude klíčových pro životy lidí stále uvězněných pod troskami, uvedla Caroline Holtová, operační ředitelka z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).

Nejvíce obětí mají podle médií horské oblasti. Z větších měst zasáhly páteční otřesy o síle 6,8 stupně nejhůře historický Marrákeš. Rozsáhlé škody utrpěla mimo jiné mešita Kutubíja ze 12. století, píše web stanice al-Džazíra. Na rozdíl od jiných historických budov ve městě se však Kutubíja nezřítila, jiné mešitě ve starém městě například otřesy strhly minaret.

Marocký král Muhammad VI. v sobotu večer vyhlásil tři dny státního smutku. Soustrast Maročanům v průběhu soboty prostřednictvím sociální sítě X, bývalého Twitteru, i oficiálních prohlášení vyjadřovali politici z celého světa. Mnohé státy včetně Česka oznámily, že chystají záchranné týmy nebo humanitární pomoc a po obdržení oficiální žádosti z marocké strany je pošlou do zasažené země.

Marocké pohoří Velký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které za sebou podle marocké vlády zanechalo nejméně 1037 mrtvých.  Mezi mrtvými ani zraněnými by neměli být Češi. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. Největší škody však podle vlády nastaly mimo města.

K zemětřesení došlo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš. Ve staré části města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu mešity s troskami ležícími na rozbitých autech. Podle místního úředníka je většina mrtvých lidí v okolních špatně dostupných horských oblastech.

„Země se třásla asi 20 sekund. Dveře se samy otevíraly a zavíraly, když jsem se řítil dolů z druhého patra,“ řekl agentuře Reuters Hamíd Afkir, který pracuje jako učitel v hornaté oblasti západně od epicentra poblíž města Tarúdant. Afkir dodal, že přišly ještě dodatečné otřesy.

Maročané zveřejňují videa, na nichž je vidět, jak se některé budovy proměňují v trosky. Turisté a další lidé natočili videa, na nichž lze pozorovat, jak lidé evakuují restaurace v Marrákeši, zatímco z klubů zní dunivá hudba.

České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace o tom, že by mezi oběťmi a zraněnými byli čeští občané. Podle cestovatelského systému Drozd jich je v zemi nyní 81. „Někteří z Čechů v Maroku se na ambasádu obrátili spíše s obecnými dotazy, jestli například nejsou rozbité cesty, pokud by ze země chtěli odletět předčasně,“ uvedla mluvčí. MZV proto přes systém Drozd rozeslalo všem českým turistům potřebné informace. Neustále v provozu je také tamní nouzová linka +212 613 452 583. Do Maroka v sobotu večer odletěl dvoučlenný tým hasičů, který měl dohodnout případné nasazení českých záchranářů. 

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seizmická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedmi stupňů Richterovy škály.