Počet obětí pátečního zemětřesení v Maroku se dál zvyšuje. Podle nejnovějších údajů marockého ministerstva vnitra zemřelo nejméně 2122 lidí a minimálně 2421 lidí utrpělo zranění. Předchozí bilance ze sobotního večera hovořila o 2012 mrtvých a 2059 zraněných. Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století. Maroko v pátek postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, nejsilnější, jaké severoafrická země zažila za posledních 100 let. Některé oblasti dnes podle agentury AP zasáhly následné otřesy o síle 3,9 stupně. Zatím však není jasné, zda způsobily nějaké další škody a ztráty na životech.
Prvotní otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic, kde někteří spali ještě v noci na neděli. Nejvíce obětí je však patrně ve vesnicích v pohoří Velký Atlas, kde mělo v hloubce 18 kilometrů zemětřesení ohnisko.
Záchranné týmy nyní pokračují v pátrání po přeživších. Podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí mezi zraněnými ani mrtvými nejsou čeští občané.
„Výjevy zkázy a zoufalství se opakují na mnoha místech ve Velkém Atlasu. Naše 90minutová klikatá jízda z Marrákeše k odlehlému horskému úbočí byla obtížná kvůli balvanům na cestě,“ napsal reportér BBC Nick Beake, který na místo dorazil v podobnou dobu jako pracovníci Červeného kříže. Lidé tam podle něj vlastníma rukama a jednoduchými nástroji před příjezdem prvních záchranářů vyprošťovali mrtvé zpod sutin spadaných obydlí. Cestu do výše položených oblastí komplikovaly balvany spadané na silnice a v sobotu i dopravní zácpy.
Příjezd záchranářů přinesl jistou naději, v dalších hodinách bude nicméně i v horských vesnicích potřebná těžká technika na odklízení sutin. Dalších 24 až 48 hodin bude klíčových pro životy lidí stále uvězněných pod troskami, uvedla Caroline Holtová, operační ředitelka z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).
Nejvíce obětí mají podle médií horské oblasti. Z větších měst zasáhly páteční otřesy o síle 6,8 stupně nejhůře historický Marrákeš. Rozsáhlé škody utrpěla mimo jiné mešita Kutubíja ze 12. století, píše web stanice al-Džazíra. Na rozdíl od jiných historických budov ve městě se však Kutubíja nezřítila, jiné mešitě ve starém městě například otřesy strhly minaret.
Marocký král Muhammad VI. v sobotu večer vyhlásil tři dny státního smutku. Soustrast Maročanům v průběhu soboty prostřednictvím sociální sítě X, bývalého Twitteru, i oficiálních prohlášení vyjadřovali politici z celého světa. Mnohé státy včetně Česka oznámily, že chystají záchranné týmy nebo humanitární pomoc a po obdržení oficiální žádosti z marocké strany je pošlou do zasažené země.
Marocké pohoří Velký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které za sebou podle marocké vlády zanechalo nejméně 1037 mrtvých. Mezi mrtvými ani zraněnými by neměli být Češi. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. Největší škody však podle vlády nastaly mimo města.
K zemětřesení došlo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš. Ve staré části města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu mešity s troskami ležícími na rozbitých autech. Podle místního úředníka je většina mrtvých lidí v okolních špatně dostupných horských oblastech.
„Země se třásla asi 20 sekund. Dveře se samy otevíraly a zavíraly, když jsem se řítil dolů z druhého patra,“ řekl agentuře Reuters Hamíd Afkir, který pracuje jako učitel v hornaté oblasti západně od epicentra poblíž města Tarúdant. Afkir dodal, že přišly ještě dodatečné otřesy.
Maročané zveřejňují videa, na nichž je vidět, jak se některé budovy proměňují v trosky. Turisté a další lidé natočili videa, na nichž lze pozorovat, jak lidé evakuují restaurace v Marrákeši, zatímco z klubů zní dunivá hudba.
České ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace o tom, že by mezi oběťmi a zraněnými byli čeští občané. Podle cestovatelského systému Drozd jich je v zemi nyní 81. „Někteří z Čechů v Maroku se na ambasádu obrátili spíše s obecnými dotazy, jestli například nejsou rozbité cesty, pokud by ze země chtěli odletět předčasně,“ uvedla mluvčí. MZV proto přes systém Drozd rozeslalo všem českým turistům potřebné informace. Neustále v provozu je také tamní nouzová linka +212 613 452 583. Do Maroka v sobotu večer odletěl dvoučlenný tým hasičů, který měl dohodnout případné nasazení českých záchranářů.
Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seizmická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedmi stupňů Richterovy škály.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist