Americký miliardář Elon Musk popřel, že by loni v reakci na chystaný ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu na Krymu v oblasti vypnul internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX. Tvrzení se podle stanice CNN objevuje v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden. Musk na síti X, bývalém Twitteru, reagoval prohlášením, že Starlink nad Krymem vypnout nemohl, protože tam nikdy aktivovaný nebyl.
Ukrajinské úřady podle Muska kdysi v loňském roce „nouzově žádaly“ o zapnutí služby Starlink pro území až do krymského Sevastopolu. Ten Rusko anektovalo v roce 2014 a v jeho přístavech nyní kotví ruská Černomořská flotila, na kterou ukrajinská armáda údajně loni cílila ponorkami bez lidské posádky s nákladem výbušnin.
Podvodní drony se přiblížily k ruské flotile, pak ale „ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh, aniž způsobily nějaké škody“, uvádí Walter Isaacson, autor Muskovy biografie. Amerického podnikatele k údajnému rozhodnutí Starlink vypnout podle jeho slov přivedl strach, že Rusko by na takový ukrajinský útok mohlo odpovědět jadernými zbraněmi.
Námořní bitvu o ovládnutí Černého moře nevedou křižníky, ale pojišťovny nebo bezpilotní útočné čluny
Musk nyní tvrdí, že Starlink nevypnul, protože v oblasti původně vůbec nebyl aktivovaný. Na žádost ukrajinských úřadů jej však aktivovat odmítl, „protože kdybych souhlasil, SpaceX by byla přímým spoluviníkem velkého válečného činu a eskalace konfliktu,“ napsal Musk na své síti X.
Služba Starlink nadále hraje v konfliktu na Ukrajině důležitou roli, uvádí CNN. Musk podle svých slov původně Starlink Ukrajině poskytl, „aby lidé mohli sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k online vyučování a k dalším dobrým mírovým věcem, ne k dronovým útokům“. O svém rozhodnutí však začal pochybovat, když se Starlink stal užitečným nástrojem ukrajinské armády. Musk podle Isaacsona o věci komunikoval s vysokými představiteli Bílého domu i ukrajinským vicepremiérem Mychajlem Fedorovem.
To, že se američtí a ukrajinští představitelé ocitli v nové situaci, kdy byli ohledně komunikačních systémů odkázáni na milost nepředvídatelného podnikatele, loni na podzim vedlo ke sporům, kdo bude platit za terminály Starlinku. Musk nejdříve tvrdil, že projekt nemůže dále financovat, a žádal o převzetí americkou vládu. Později obrátil a uvedl, že internetové služby na Ukrajině společnost SpaceX platit bude. Isaacson připomíná, že firma se nakonec dohodla s americkou vládou a některými evropskými vládami, že tito spojenci Kyjeva zaplatí dodávky dalších 100 tisíc terminálů Starlink.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist