Pučisté v Nigeru obvinili Francii, že chce v africké zemi vojensky zasáhnout, aby osvobodila svrženého prezidenta Mohameda Bazouma, píše agentura AFP. Podle nigerských vojáků Francie od svržené vlády obdržela povolení provést v Nigeru nálety. Junta, která minulý týden svrhla demokraticky zvoleného prezidenta poté, co jej držela v prezidentském paláci, již dříve cizí země varovala, aby se puč nepokoušely překazit.

V pondělí čadská prezidentská kancelář zveřejnila snímek prozatímního prezidenta Čadu Mahamata Idrisse Débyho s Bazoumem. Jedná se o první fotografii prezidenta od jeho odstavení od moci. Na snímku se usmívá. Déby do Nigeru podle čadské vlády přicestoval v sobotu, aby „zjistil, čím může přispět k řešení krize“. Setkal se také s vůdcem puče, generálem Abdourahamanem Tianim.

Z plánování vojenského zásahu Francii v projevu ve státní televizi nařkl plukovník Amadou Abdramane, jeden ze strůjců převratu. Dodal, že příslušné povolení podepsal ministr zahraničí Hassoumi Massoudou. S tím se agentuře Reuters nepodařilo spojit.

Francie, někdejší koloniální vládce Nigeru, převrat odsoudila a vyzvala k návratu prezidenta Bazouma do funkce. Žádný záměr zasáhnout vojensky ale nenaznačila.

V neděli stoupenci junty pochodovali ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzská hesla a jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Nakonec zapálili dveře francouzské ambasády, než je rozehnaly bezpečnostní složky. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury AFP označil situaci v Nigeru za „důvod k vážnému znepokojení“ a vyzval k obnovení pořádku a ke „zdrženlivosti na všech stranách“.

Niger byl dosud považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu, napsala agentura AP s tím, že Západ v regionu soupeří s Ruskem o vliv na boj proti extremistům. Francie má v Nigeru 1500 vojáků, kteří vedou společné operace s Nigerijci. Spojené státy a další evropské země také pomáhají s výcvikem tamních sil.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Evropská unie kvůli převratu pozastavila finanční podporu a bezpečnostní spolupráci s Nigerem. Rozvojovou a další finanční pomoc Nigeru v sobotu pozastavila také Paříž. Africká unie (AU) mezitím vyzvala k tomu, aby byl v Nigeru do 15 dnů obnoven ústavní pořádek a aby se vojáci okamžitě vrátili do kasáren. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) v neděli juntě dalo týdenní ultimátum a pohrozilo vojenským zásahem.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí v pondělí podle agentury Reuters prohlásil, že situace v Nigeru je napjatá a stále existuje možnost, že převrat bude neúspěšný. Podle německých ministerstev zahraničí a obrany Berlín v tomto okamžiku neplánuje evakuaci německých občanů ani vojáků z Nigeru.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.