Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v areálu ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají v držení ruské síly, našli v neděli protipěchotní miny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho. V úterý ráno správa elektrárny oznámila, že dva bloky elektrárny uvedla do režimu odstávky, souvislost se zjištěním inspektorů však nezmínila.

Miny experti z MAAE objevili v pásmu mezi dvojicí bariér kolem areálu. „Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a s pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi, podle něhož se miny v areálu našly už při předchozích kontrolách. Jejich případný výbuch by podle MAAE neměl mít dopady na jadernou bezpečnost a bezpečnostní systémy.

O odstávkách informovala na sociální síti Telegram dnes ráno ruská okupační správa. Uvedla, že pátý blok elektrárny je v režimu „studené odstávky“ kvůli plánované technické inspekci a čtvrtý blok v režimu „horké odstávky“, „aby mohla být vytvořena pára pro vlastní potřeby elektrárny“, píše Reuters s odvoláním na telegramový kanál vedení elektrárny. Není jasné, zda odstávky mají souvislost s nedělním zjištěním MAAE.

Ruští vojáci největší jadernou elektrárnu v Evropě obsadili loni krátce po začátku války s Ukrajinou. Obě strany konfliktu se od té doby obviňují z ostřelování objektu. MAAE se na místě snaží zavést bezpečnostní mechanismy, které by předešly nehodám.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist