Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v areálu ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají v držení ruské síly, našli v neděli protipěchotní miny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho. V úterý ráno správa elektrárny oznámila, že dva bloky elektrárny uvedla do režimu odstávky, souvislost se zjištěním inspektorů však nezmínila.

Miny experti z MAAE objevili v pásmu mezi dvojicí bariér kolem areálu. „Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a s pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi, podle něhož se miny v areálu našly už při předchozích kontrolách. Jejich případný výbuch by podle MAAE neměl mít dopady na jadernou bezpečnost a bezpečnostní systémy.

O odstávkách informovala na sociální síti Telegram dnes ráno ruská okupační správa. Uvedla, že pátý blok elektrárny je v režimu „studené odstávky“ kvůli plánované technické inspekci a čtvrtý blok v režimu „horké odstávky“, „aby mohla být vytvořena pára pro vlastní potřeby elektrárny“, píše Reuters s odvoláním na telegramový kanál vedení elektrárny. Není jasné, zda odstávky mají souvislost s nedělním zjištěním MAAE.

Ruští vojáci největší jadernou elektrárnu v Evropě obsadili loni krátce po začátku války s Ukrajinou. Obě strany konfliktu se od té doby obviňují z ostřelování objektu. MAAE se na místě snaží zavést bezpečnostní mechanismy, které by předešly nehodám.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.