Kazetovou munici dodanou Spojenými státy začala ukrajinská armáda používat proti ruským invazním silám na jihovýchodě Ukrajiny, napsal ve čtvrtek list The Washington Post (WP). Odkazuje se přitom na nejmenované ukrajinské činitele obeznámené se situací. Cílem je překonat silně opevněné ruské pozice zpomalující současnou ukrajinskou protiofenzivu.

Jeden z ukrajinských představitelů řekl americkému deníku, že armáda munici nasadila, aby rozbila zákopy, které brzdí ukrajinské jednotky snažící se získat zpět okupované území. Kromě frontových pozic na jihovýchodě Ukrajiny se očekává, že kazetová munice bude použita také v blízkosti okupovaného ukrajinského města Bachmut, poznamenal The Washington Post.

Více detailů deník nezmiňuje. Připomíná však, že použití kontroverzních prostředků vyrobených v USA přichází po nedávném rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dodat tuto munici Ukrajině, která se už téměř půldruhého roku brání ruské vojenské agresi. Šéf Bílého domu rozhodnutí označil jako „velmi obtížné“. Pentagon před několika dny potvrdil, že kazetová munice z USA už na Ukrajinu byla dodána.

Moskva dodávky této munice ostře kritizovala. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli uvedl, že jeho země má dostatečné zásoby kazetové munice a Moskva si vyhrazuje právo je použít, jestliže tato munice bude nasazena proti ruským silám. Rusko přitom od začátku své invaze kazetovou munici použilo v obydlených ukrajinských oblastech nejméně čtyřiadvacetkrát, píše WP s odvoláním na OSN. Organizace Human Rights Watch již dříve uvedla, že kazetovou munici v současné válce již použily obě strany, tedy Moskva i Kyjev.

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože přitom mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. USA nicméně tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v jimi poskytnutých granátech bude menší než 2,5 procenta.

Na 120 zemí světa se přidalo k úmluvě, ve které se zavazují nepoužívat, nevyrábět ani dál neprodávat kazetovou munici. Spojené státy, Rusko ani Ukrajina mezi těmito signatáři nejsou.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.