Ruské úřady za poslední rok osmkrát zadržely muže, který odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, a opakovaně nařídily jeho zatčení na několik dnů. Na případ muže, bývalého ruského vojáka Timofeje Ruděnka, upozornila platforma OVD-Info, která se zaměřuje na ochranu lidských práv a svobodu projevu. Soud podle ní opět nařídil, aby Ruděnko byl zadržen, čímž ho poslal za mříže na 15 dní.

„Už přes rok Ruděnka zadržují na základě vymyšlených obvinění o drobném výtržnictví. Kvůli čemu je doopravdy stíhán, neví,“ uvedl server OVD-Info. Připomněl, že muž v loňském roce zveřejnil na sociální síti VKontaktě příspěvek, v němž odsoudil vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Několik komentářů s protiválečným vyzněním zveřejnil také na komunikační platformě Telegram.

Ruděnka předtím naposledy zadrželi 26. června, bezprostředně poté, co byl propuštěn. Podobná situace se opakovala 9. července, kdy byl opět zadržen bezprostředně po propuštění. Nyní je za mřížemi.

Server Mediazona na konci června zveřejnil rozhovor, v němž si bývalý voják a armádní psycholog Ruděnko stěžoval, že ho policie v loňském roce na jaře mučila. Na policejním oddělení mu například podle jeho slov ovázali kolem hlavy ručník, takže skoro nemohl dýchat, a polévali ho vodou nebo mu dávali elektrošoky.

OVD-Info uvádí, že policie muže také donutila, aby se přiznal, že plánoval na 9. května teroristický útok, přestože žádný takový plán neměl. V Rusku se toho dne slaví vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist