Hodnocení Evropské komise o stavu právního státu v České republice nevyznívá pozitivně, uvedla ve středu v reakci pro ČTK česká pobočka Transparency International (TI ČR). Komise sice oceňuje některé plány na reformy, celkový obrázek ale není lichotivý, míní. EK si podle organizace všímá i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a jeho zasahování do živých kauz.

EK v každoročním hodnocení uvedla, že Česká republika v posledním roce zavedla některé přínosné reformy v justici, nadále má však nedostatky ve vyšetřování korupce, zejména u případů týkajících se vysokých míst. Přes pokrok v dalších otázkách podle komise zůstávají v Česku problémy například v podmínkách práce organizací hájících sexuální menšiny či nejasnosti kolem etických pravidel pro zákonodárce.

„Konkrétně se report věnuje například jednotnému postupu pro výběr soudců a další řadě reforem, o kterých se vede debata a které komise vidí jako kroky kupředu. Boj s korupcí však nelze stavět na debatách,“ uvedl Marek Chromý, vedoucí analytik TI ČR.

EK podle organizace také stále znepokojuje délka vyšetřování korupčních případů na vysokých politických místech, nedokončená revize legislativy týkající se střetu zájmů, chybějící regulace lobbingu či etické kodexy zákonodárců.

V neposlední řadě si EK podle TI ČR všímá ministra Blažka a jeho zasahování do živých kauz. „Už vůbec fakt, že si takové situace všímá jeden z klíčových orgánů Evropské unie, nelze přehlížet. V TI ČR na střet zájmů ministra Blažka poukazujeme od chvíle, kdy byl pan Blažek navržen do ministerského křesla. Pokud ale situaci věnují pozornost zahraniční partneři, pak ji nelze číst jinak než jako alarmující,“ dodal Chromý.

Blažka v poslední době kritizovali také Piráti, usnesení strany z poloviny června reagovalo na možný ministrův střet zájmů ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých v posledních měsících informovaly protikorupční organizace. Například server Seznam Zprávy uvedl, že Blažek v minulosti získal část utajeného policejního spisu ke kauze, v níž byli stíháni jeho spolustraníci. Podle státní zástupkyně tento únik narušil vyšetřování, doplnil server.

Kvůli výsledkům pirátského hlasování se sešel premiér Petr Fiala (ODS) s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Podle předsedy vlády si záležitost vysvětlili. Fiala na CNN Prima News uvedl, že Blažek veřejnosti i vládě opakovaně vysvětlil svoje kroky a naposledy na jednání vlády vrchní státní zástupce v Olomouci jednoznačně odmítl věci prezentované v médiích. Podle Deníku N pak Bartoš na schůzce Blažkovi předal pět podmínek, které po něm a případně po Fialovi bude chtít splnit. Blažek by měl mimo jiné odpovědět na výhrady protikorupčních organizací a svou reakci zveřejnit a být opatrný při komunikaci ohledně brněnské bytové kauzy.

Blažek v reakci na zprávu EK uvedl, že otázka ‚vyšetřování‘ čehokoli není v gesci ministerstva spravedlnosti. „A pokud jde o státní zastupitelství a justici, podmínky k činnosti mají na stejné či vyšší úrovni než ostatní státy EU,“ uvedl na dotaz ČTK.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist