Vysoce postavený ruský generál Sergej Surovikin podle listu The New York Times (NYT) dopředu věděl o chystané vzpouře Wagnerovy skupiny. USA se teď snaží zjistit, jestli ji tento bývalý velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině pomáhal i plánovat.
Deník své tvrzení opírá o vyjádření amerických činitelů, kteří mají k dispozici zpravodajské informace o víkendové revoltě, při níž wagnerovci obsadili Rostov na Donu na jihozápadě Ruska a postupovali také na Moskvu.
Informace o tom, že Surovikin věděl, co se chystá, podle NYT vede k otázkám, jakou podporu wagnerovci a jejich šéf Jevgenij Prigožin uvnitř vedení ruské armády měli. Američtí činitelé tvrdí, že existují náznaky, že i další ruští generálové mohli podporovat snahu Prigožina vynutit si změnu v čele ministerstva obrany a generálního štábu.
Oslabený Putin může dojít k názoru, že válku prohrál, a zničit Záporožskou jadernou elektrárnu
Ruský prezident Vladimir Putin se nyní podle amerických činitelů musí rozhodnout, jestli věří tomu, že Surovikin skutečně Prigožinovi pomáhal, a jak v takovém případě reagovat.
Surovikin byl velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině do ledna, než ho vystřídal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Surovikin byl tehdy jmenován jeho zástupcem.
Sankce proti wagnerovcům
Spojené státy v úterý uvalily sankce na jednu osobu a čtyři společnosti spojené s ruskou žoldnéřskou Wagnerovou (v ruském přepisu Vagnerovou) skupinou a jejím vůdcem Jevgenijem Prigožinem. Cílem je zastavit skupině toky peněz z obchodování se zlatem z Afriky. V tiskovém prohlášení o tom informovalo americké ministerstvo financí.
„Wagnerova skupina financuje své brutální operace částečně z těžby přírodních zdrojů v zemích, jako je Středoafrická republika a Mali. Spojené státy se budou i nadále zaměřovat na zdroje příjmů Wagnerovy skupiny s cílem oslabit její expanzi a násilí v Africe, na Ukrajině a kdekoli jinde,“ uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson.
Dvě ze sankcionovaných společností jsou těžební firmy ve Středoafrické republice, uvedlo ministerstvo. Další dvě byly identifikovány jako velkoobchodní firmy, jedna ve Spojených arabských emirátech a druhá v Rusku.
Spojené státy zároveň zveřejnily doporučení, v němž vyzývají společnosti zapojené do těžby zlata v Africe k náležité obezřetnosti.
Wagnerovci v sobotu táhli směrem na Moskvu proti podle nich zkorumpovanému a neschopnému vedení ruské armády, svůj pochod ale ještě ten den zastavili a stáhli se. Prigožin se nyní nachází v Bělorusku, potvrdil dnes tamní vůdce Alexandr Lukašenko. Podle amerického ministerstva zahraniční nyní oznámené sankce se vzpourou nesouvisí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist