Prigožin je zločinec, který byl už v 80. letech za své těžké kriminální delikty odsouzený na mnoho let do vězení. Vede kriminální fašistickou strukturu. Je to zároveň taková miniatura systému, který funguje i na státní úrovni,“ popisuje wagnerovce odborník na Rusko Tomáš Glanc. „O dobývání Kremlu nikdy nešlo, šlo o demonstraci moci,“ říká k tomu, co se o víkendu v Rusku stalo.
Povstání Wagnerovy armády a jejího šéfa Jevgenije Prigožina v Rusku o víkendu nakonec po několika hodinách skončilo dohodou s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.
„Nikdo neví, co bylo předmětem vyjednávání a co bylo jeho výsledkem. To je další důkaz, že se pohybujeme ve světě organizované kriminality, kde z podstaty věci takové skutečnosti není možné zveřejňovat, protože by celý systém přestal fungovat,“ popisuje Glanc.
„Představte si v jakémkoliv jiném státě, že někdo sestřelí šest vrtulníků a zabije jen tak mimochodem řadu lidí a za několik dní je zproštěn podezření ze spáchání trestného činu,“ říká rusista k faktu, že ruská tajná služba už zastavila trestní stíhání Wagnerovy armády kvůli vzpouře.
Rusko je horda, ve které soupeří zločinci o moc. Co z toho plyne pro nás? Držet se od něj co nejdál
Jaký bude osud wagnerovců a samotného Prigožina, podle experta ale záleží na tom, jak budou „užiteční“ a jak svoji užitečnost dokážou prokázat. „Co bude následovat, se ale budeme dozvídat postupně,“ říká Glanc.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist