Šéf Wagnerovy skupiny by se mohl pokusit napadnout Ukrajinu z Běloruska. V rozhovoru se stanicí Sky News před tím v neděli varoval bývalý britský generál a bezpečnostní analytik Richard Dannatt. Podmínkou podle něj je, že se za Jevgenijem Prigožinem do Běloruska přesune dostatečné množství členů jeho žoldnéřské společnosti.

Wagnerovci v noci na sobotu zahájili tažení na Moskvu, Prigožin se dožadoval výměny vojenského velení ruské armády, se kterým má dlouhodobé spory. Ruský prezident Vladimir Putin hovořil o „dýce vražené do zad“ a ozbrojené vzpouře. Večer Prigožin tažení zastavil, podle ruských médií na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexander Lukašenko. Podrobnosti dohody nejsou známé, díky ní se ale wagnerovci začali stahovat z ruských oblastí. Sám Prigožin se podle ní má přesunout do Běloruska.

Bývalý šéf generálního štábu britské armády Dannatt varoval, že by mohl Prigožin představovat ohrožení pro Ukrajinu v případě, že se mu v Bělorusku podaří kolem sebe shromáždit dostatečné množství svých žoldnéřů. Kam se nyní wagnerovci z ruských oblastí stahují, není zcela jasné.

Podle Dannatta je možné, že se Moskva bude snažit Prigožina využít, aby se pokusila znovu dobýt Kyjev. Ukrajina musí nyní situaci podrobně sledovat a zajistit, že bude mít „několik jednotek k dispozici, aby případně odrazila nový útok z Běloruska“, uvedl britský generál ve výslužbě.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni v únoru. Jeho spojenec Bělorusko se do války proti Ukrajině nezapojilo přímo vysláním svých vojsk, poskytlo však Moskvě své území a letecké základny jako výchozí místo k agresi proti sousední zemi.