Zuzana Čaputová pracuje v podmínkách, ve kterých žádný český politik nepracuje a nepracoval. Situace na Slovensku je mnohem vyhrocenější, než je tady,“ říká šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery k tomu, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že už znovu nebude kandidovat. Říct „už nemůžu“ a mít schopnost zhodnotit svou kondici podle něj naopak dělá dobrého politika.

„Byly zaznamenány příklady, že jí různí lidé chodili v noci ve skupinkách křičet pod okna, aby nemohla spát, byly nahlašované bomby k ní domů, aby neměla klid, vyhrožovalo se jejím dcerám a partnerovi teď prý kladivem rozbili auto. Případů, které úplně jasně vybočují z toho, o čem by měla být politika, je tady celá řada,“ popisuje Tabery možné důvody, proč se Čaputová rozhodla znovu nekandidovat.

Připomíná, že kromě útoků na její osobu musela slovenská hlava státu zvládnout provést zemi pandemií i probíhající válkou na Ukrajině a úřadovala také v době, kdy na Slovensku opakovaně padala vláda. „Někdy pět let vydá za deset až dvacet let,“ dodává Tabery.