Naděje na záchranu pětičlenné posádky ponorky, která se ztratila při plavbě k vraku Titaniku, se ve čtvrtek dál tenčily vzhledem k uplynutí doby, na níž mělo plavidlo podle svého provozovatele zásobu kyslíku. Do pátrání se nicméně připojovaly další lodě a dálkově ovládané přístroje včetně francouzského plavidla s vybavením pro průzkum dna oceánu. Podle americké pobřežní stráže má pátrání stále charakter "záchranné" operace.

Plavidlo Titan používané pro cesty k vraku slavného britského parníku se v severním Atlantiku stovky kilometrů od kanadského pobřeží ztratilo v neděli večer. Vyplulo v neděli ráno místního času (po poledni SELČ), přičemž podle společnosti OceanGate Expeditions, které patří, mělo kyslík na 96 hodin.

Tato doba dnes uplynula, aniž by rozsáhlá mezinárodní pátrací operace přinesla kýžený výsledek. Kalkulace ohledně zásoby kyslíku přitom vycházejí z předpokladu, že Titan zůstal neporušený.

Zda už posádce kyslík došel, ovšem nelze s jistotou říci, neboť uvedený čas je odhadem založeným na běžné intenzitě spotřeby. Experti podle agentury AP zdůrazňovali, že dobu je možné jistými opatřeními prodloužit. Podle odborníka na podmořské záchranné operace Franka Owena lidé v ponorce, jsou-li stále naživu, jistě dostávali od jednoho ze členů výpravy pokyny, aby „udělali všechno pro snížení práce metabolismu, aby čas bylo možné prodloužit“.

Podle důstojníka americké pobřežní stráže Johna Maugera, který pátrací akci vede, je třeba brát v potaz také lidskou vůli přežít. „Tudíž pokračujeme v pátrání a v záchranných pracích tím, že dnes ráno zapojujeme tyto nové prostředky,“ uvedl v rozhovoru s televizí NBC.

AP zároveň upozorňuje, že cestu k záchraně posádky komplikuje několik překážek. I kdyby se ponorku podařilo najít, museli by k ní krizoví pracovníci dopravit záchranné vybavení a pokud možno ji dostat na hladinu. Vrak Titaniku se nachází v hloubce asi 3800 metrů a vyzvednout cokoli z takové hloubky je extrémně složité. Teoreticky by také ztracená ponorka mohla být na hladině oceánu, ovšem zpravodajská společnost BBC ve středu upozornila, že na začátku plavby byla uzamčena zvenčí.

Pátrání dnes nabíralo na intenzitě, když do oblasti mířily posily z Francie a Británie. Krátce po poledni SELČ dorazila do vod kolem vraku Titaniku francouzská loď s robotem, který se dokáže pohybovat i čtyři kilometry pod mořskou hladinou. Americká pobřežní stráž informovala, že jiný robot vyslaný posádkou kanadské lodi začal ponorku hledat u dna oceánu.

Pobřežní stráž ve středu ujišťovala, že stále pomýšlí na záchranu pětice pohřešovaných, jakkoli konstatovala, že neví, kde se nachází. Podle BBC se měl dnes rozsah operace s příchodem očekávaných posil zdvojnásobit.

Hledání se soustřeďuje na oblast, kde v úterý a ve středu záchranáři zachytili pod vodou šíření zvuků, které média zpočátku popisovala jako pravidelné bouchání. Ponorku dlouhou necelých sedm metrů hledají týmy v oblasti velké zhruba jako celá Belgie, a to až do hloubky 4000 metrů.

Titan vezl kromě šéfa OceanGate Expeditions Stocktona Rushe také britského dobrodruha Hamishe Hardinga, francouzského znalce Titaniku Paula-Henriho Nargeoleta a britského podnikatele s pákistánskými kořeny Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist