Týmy pátrající po ponorce s pěti lidmi na palubě, která se ztratila v neděli při plavbě k vraku Titaniku, v úterý slyšely bouchání. Informují o tom server Rolling Stone a televize CNN s odvoláním na interní e-maily amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Záchranné týmy zatím stále zdroj zvuku neznají. V televizním rozhovoru to ve středu podle zpravodajské společnosti BBC řekl důstojník americké pobřežní stráže John Mauger, který operace vede.

„Zdroj zvuku neznáme,“ řekl v rozhovoru s televizí CBS Mauger. Podotkl, že v místě, kde se nachází vrak Titanicu, je mnoho kovových předmětů. Pátrání je podle Maugera velmi komplikované, ale bude pokračovat, „dokud je zde šance na přežití“.

Bouchání se v oblasti, kde se ponorka ztratila, ozývalo každých 30 minut a zachytila ho díky vypuštěným sonarům posádka jednoho z kanadských pátracích letadel. Když byl o čtyři hodiny později v místě nasazen další sonar, bylo bouchání stále slyšet. E-maily neuvádí, v kolik hodin bylo zvuky slyšet, ani co je mohlo způsobit. 

Jeden z činitelů amerického ministerstva serveru Rolling Stone řekl, že panuje přesvědčení, že bouchání skutečně vycházelo z ponorky. Zároveň ale poznamenal, že situace vypadá ponuře, protože od úterý už nebylo slyšet žádné zvuky.

Turistická ponorka s pěti lidmi na palubě se v severním Atlantiku stovky kilometrů od pevniny ztratila v neděli a americké a kanadské složky pátrající po skupině jsou pod čím dál větším časovým tlakem. Za předpokladu, že ponorka byla neustále pod hladinou a nemá porušený trup, zbývá posádce kyslík přibližně do čtvrtečního poledne SELČ.

Po ponorce nazvané Titan pátrají v rozsáhlé oblasti východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland týmy z USA, Kanady i dalších zemí. Na pátrací akci se podílejí americké i kanadské složky, které nasadily vrtulníky nebo letadlo Boeing P-8 Poseidon se sonarem pro vyhledávání objektů pod hladinou. V oblasti jsou také vypouštěny bóje se sonarem. Pátrací týmy už prohledaly 13 tisíc kilometrů čtverečních, uvedla AFP.

Francouzský výzkumný ústav pro využívání moří (Ifremer) vyslal do oblasti loď Atalante, která je vybavená robotickou ponorkou pro průzkum ve velké hloubce. Plavidlo by mělo na místo pátrání dorazit ve středu večer SELČ. Ponorka poté zahájí sestup k vraku, uvedl podle AFP francouzský vládní tajemník pro moře.

Na palubě ponorky, která patří společnosti OceanGate Expeditions, jsou podle médií dva lidé z Pákistánu, jeden Brit, jeden Francouz a šéf uvedené firmy Stockton Rush.

Odborníci před několika lety varovali provozovatele ponorky Titan, která se nyní ztratila při plavbě k vraku zaoceánské lodi Titanic, před možnými „katastrofickými“ problémy. Vyzvali ho také, aby podmořské zařízení podstoupilo certifikační proces. Napsal to list The New York Times (NYT).

Dopis adresovaný Stocktonovi Rushovi, který je šéfem firmy OceanGate a nyní je také na palubě Titanu, v roce 2018 podepsaly více než tři desítky lidí, včetně oceánografů, průzkumníků mořských hlubin, inženýrů a představitelů firem vyrábějících ponorky.

Jménem americké Společnosti pro námořní technologie v něm vyjádřily „znepokojení“ týkající se vývoje ponorky a chystaných expedic a také obavy, že „experimentální přístup“ společnosti OceanGate by mohl vést k problémům, a to včetně katastrofických.

V dopise se píše i o tom, že marketing firmy byl „zavádějící“, protože tvrdil, že ponorka dostojí, či dokonce překročí bezpečnostní normy stanovené agenturou pro posuzování rizik DNV, přestože u ní zařízení společnost nenechala otestovat.

OceanGate v roce 2019 potvrdila, že Titan netestovala žádná nezávislá organizace. Vysvětlovat každou inovaci externímu subjektu ještě předtím, než je testována v reálném světě, je totiž podle firmy v případě rychlých inovací nepřijatelné.

Podle odborníků je ale právě testování třetí stranou „zásadní součástí bezpečnostních opatření, která chrání všechny uživatele ponorek“.

Společnost, jejíž ponorka se ztratila v neděli s pěti lidmi na palubě východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland, se k dopisu odmítla vyjádřit.

Není to poprvé, kdy se Titan dostal do problémů. Německý podnikatel Arthur Loibl, který ponor k Titaniku absolvoval, serveru Spiegel Online řekl, že se v době jeho cesty opakovaně vyskytly problémy s bateriemi a jeden z předchozích ponorů musel být přerušen v hloubce 1600 metrů.

Když byl v roce 2018 na palubě ponorky korespondent americké televize CBS David Pogue, přestala zase fungovat komunikace a trvalo přes dvě hodiny, než se ji podařilo obnovit.

Pogue tvrdí, že by se zařízení mělo i v případě výpadku elektrické energie dostat na hladinu. To, že na hladině nepluje, podle něj může znamenat dvě věci. Buď se ponorka o něco zachytila na dně, což ale považuje za nepravděpodobné, protože tam nic kromě Titaniku není. Nebo došlo k porušení trupu a ponorka je zničena.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.