Kyjev jedná se zbrojovkami z Německa, Itálie, Francie a východní Evropy o výrobě zbraní na Ukrajině. Agentuře Reuters to v pondělí řekl náměstek ukrajinského ministra pro strategický průmysl Serhij Bojev na mezinárodním aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže.

„Vedeme s nimi velmi podrobné diskuse. A jsme si jistí, že během několika měsíců podepíšeme kontrakty,“ uvedl Bojev. Podporou výroby zahraničních zbrojovek na Ukrajině by Kyjev mohl efektivněji uspokojit vlastní poptávku po zbraních a zajistit rozvoj zbrojního průmyslu v zemi, napsal Reuters.

„Budoucí odstrašení agrese bude vyžadovat silný zbrojní průmysl na Ukrajině, silné ukrajinské ozbrojené složky,“ uvedl Bojev. „Proto považujeme za tak důležité, aby na Ukrajinu mířili mezinárodní partneři, spouštěli výrobní aktivity a vytvářeli z Ukrajiny součást bezpečnostního systému svobodného světa,“ dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již v květnu informoval, že Ukrajina pracuje s britskou zbrojovkou BAE Systems na založení ukrajinské základny pro výrobu a opravu různých zbraní, včetně tanků a dělostřelecké techniky. Žádná dohoda však podle agentury Reuters ještě nebyla podepsána.

Bojev se na aerosalonu snažil zaujmout zejména výrobce dronů, a to od velkých mezinárodních zbrojovek po malé dodavatele. Neupřesnil nicméně, se kterými podniky jednal. „Diskutujeme o různých úrovních spolupráce. A některé firmy říkají, že jsou ochotné přijít, investovat a vyrábět drony,“ uvedl.

Turecký výrobce dronů Baykar krátce před loňským zahájením ruského útoku na Ukrajinu oznámil, že hodlá na Ukrajině postavit továrnu. Koncem loňského roku firma uvedla, že výstavbu továrny stále plánuje dokončit během dvou let.

Drony v nynějším konfliktu na Ukrajině ve velké míře používají obě strany. Podle Bojeva by výroba dronů na Ukrajině mohla být účinnou cestou k využití zkušeností země s touto technikou a k tvorbě pracovních míst v západní a střední části země.