Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v pondělí v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Si podle agentury Reuters uvedl, že během návštěvy šéfa americké diplomacie bylo dosaženo pokroku ve vztazích obou zemí.
„V některých konkrétních bodech jsme našli společnou řeč. To je velmi dobré,“ prohlásil Si. Vyjádřil přitom naději, že schůzka pozitivně přispěje ke stabilizaci vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Ty vedou spory o obchod, technologie nebo čínské teritoriální nároky.
Ještě před schůzkou s čínským prezidentem se Blinken sešel s nejvyšším čínským diplomatem Wang Iem. Čína a Spojené státy si musí vybrat, jestli zvolí cestu dialogu, nebo konfrontace, spolupráce, či konfliktu, řekl mu Wang I na jejich schůzce. Důvodem současné nízké úrovně americko-čínských vztahů je podle Wanga špatné vnímání Číny ze strany USA. Blinken je po pěti letech prvním šéfem americké diplomacie, který asijskou mocnost navštívil.
Američtí představitelé před Blinkenovou cestou do Číny uváděli, že vidí jen malou šanci na průlom při řešení konfliktních otázek, což se podle agentury AP zatím potvrdilo. Spory se týkají například obchodu, dále snahy Spojených států brzdit čínský polovodičový průmysl, ale také otázky samosprávného Tchaj-wanu a dodržování lidských práv v Číně.
Nejvyšší čínský diplomat v pondělním asi tříhodinovém rozhovoru s Blinkenem vyzval Spojené státy, aby „se přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, přestaly brzdit vědecký a technologický rozvoj Číny a zrušily nelegální, jednostranné sankce vůči Číně“.
V otázce Tchaj-wanu nehodlá Čína činit jakékoli ústupky a kompromisy, zdůraznil Wang I. Peking považuje ostrov za svou provincii a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. „Zachování národní jednoty bude vždy klíčovým zájmem Pekingu,“ uvedl Wang podle agentury Reuters.
Spojené státy se musí podle Wanga hluboce zamyslet a spolupracovat s Čínou na řešení sporů, aby se předešlo „strategickým překvapením“. „Musíme zaujmout zodpovědný postoj k lidu, dějinám a světu a zvrátit klesající spirálu americko-čínských vztahů,“ citovalo čínské ministerstvo zahraničí Wanga.
Americký ministr zahraničí se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu údajného čínského špionážního balonu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy. Jeho nynější cesta do země s 1,4 miliardy obyvatel, kde je Blinken jako dosud nejvýše postavený představitel Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu, je vnímána jako pokus o snížení napětí mezi oběma mocnostmi.
Wang byl dříve ministrem zahraničí a nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí komunistické strany. Je tak nadřazen i současnému ministrovi zahraničí Čchin Kangovi, s nímž jednal Blinken v neděli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist