Ukrajinská protiofenziva po týdnu těžkých bojů nabírá spád. Nejdůležitější zkouška ale ukrajinské vojáky teprve čeká, neboť se stále nacházejí před hlavními obrannými liniemi ruských vojsk. Většina jednotek připravených na protiútok se do bojů zatím nezapojila. Vyplývá to z analýzy vojenské situace, kterou publikovala agentura Reuters.

Ukrajina minulý týden při zahájení hlavní fáze dlouho očekávané operace udeřila ve dvou oblastech podél jihovýchodní fronty a hlásí sedm znovudobytých vesnic, ale také ztráty včetně západních bojových vozidel pěchoty a tanků.

„Na obou stranách dochází k velkému opotřebování,“ řekl vedoucí pracovník institutu FPRI Rob Lee. Je jedním z těch, kteří na základě satelitních a fotografických důkazů analyzují ztráty na obou stranách. „Riziko pro ně (Ukrajince) spočívá v tom, že než se dostanou k (ruské) obranné linii, budou vojska příliš opotřebovaná a bude příliš těžké dosáhnout průlomu a ten využít,“ uvedl Lee.

Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že západní technika, jako jsou bojové tanky a obrněná vozidla pěchoty, by měla především pomoci chránit životy ukrajinských vojáků.

Rusko připravilo tisíce obranných pozic od okraje západního Ruska až po okupovaný poloostrov Krym, včetně minových polí, protitankových příkopů, řad betonových zátarasů – takzvaných dračích zubů – a také zákopů pro pěchotu.

Obranné pozice, které agentura Reuters v dubnu prověřovala na základě satelitních snímků, se soustřeďují především na strategicky důležitém jihu, kde by Kyjev mohl usilovat o přerušení ruského pozemního mostu na Krym a rozdělení ruských vojsk.

Ukrajina, která má většinu svých sil připravených na protiofenzivu stále v záloze, může sledovat, kam Moskva nasadí vojáky, aby posílila své linie, a udeřit v řidčeji bráněných oblastech, a to i na východě, uvedli vojenští analytici.

„Ukrajina má na výběr,“ řekl Ben Barry, který je vedoucím výzkumníkem v oblasti pozemní války v Mezinárodním institutu pro strategická studia (IISS). „Nemůže dosáhnout strategického překvapení, ale bude se zatraceně snažit dosáhnout operačního a taktického překvapení. To bude zahrnovat utajování, maskování, klamání, zavádějící informace, což loni na podzim poměrně úspěšně použila.“

Podle Leeho je cílem strategie Moskvy na jihu pravděpodobně maximalizovat ukrajinské ztráty dříve, než se ukrajinské síly dostanou k hlavní ruské obranné linii vzdálené asi deset až 15 kilometrů. „Nemá smysl, aby (tam) bojovali na život a na smrt nebo riskovali obklíčení,“ řekl.

Ukrajina se na protiofenzivu připravovala nejméně šest měsíců od chvíle, kdy v listopadu znovu dobyla jihoukrajinský Cherson, v září rozsáhlou část Charkovské oblasti a v dubnu vytlačila ruské síly z okolí Kyjeva.

Podle analytiků armáda pro tuto operaci vytvořila 12 obrněných brigád, z nichž devět vycvičil a vybavil Západ. Brigáda obvykle čítá 3500 až 4000 vojáků. Ukrajina uvedla, že vytvořila osm útočných brigád o 40 000 vojácích, které vybralo ministerstvo vnitra. Polský vojenský analytik Konrad Muzyka, který válku pozorně sleduje, uvedl, že byly dosud spatřeny v boji na jihovýchodě země pouze tři z 12 brigád.

Hlavní údery se odehrály poblíž Kyjevem kontrolovaného města Orichiv v Záporožské oblasti a Velyka Novosilka v Doněcké oblasti, asi 80 kilometrů na východ odtud. Tyto údery mohou naznačovat, že ukrajinští generálové mají v hledáčku Tokmak, což je okupované město v Záporožské oblasti vzdálené asi 25 kilometrů od frontové linie. O dalších 50 kilometrů dál je město Melitopol. Obě města jsou silně opevněná.

Nedaleko Velyké Novosilky Ukrajina osvobodila čtyři vesnice, uvedla v pondělí náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. Dvě z obcí v úterý a ve středu navštívili reportéři agentury Reuters. Vojáci podle Maljarové postoupili až o 6,5 kilometru a obsadili 90 kilometrů čtverečních území podél 100 kilometrů dlouhého úseku jižní frontové linie. Ve středu informovala Maljarová o dalším postupu o 300 až 350 metrů v různých oblastech za posledních 24 hodin.

„Zpočátku si vedli docela dobře,“ řekl Muzyka. „Moje hlavní obava po pěti nebo šesti dnech této hlavní fáze je, že se zdá, že se postup zastavil. Hybnost, kterou si vybudovali v prvních dnech, je nyní v podstatě pryč a my nevíme, proč tomu tak je.“

Maljarová také hlásila postup na křídlech východního města Bachmut, jehož dobytí Rusko ohlásilo před měsícem. Vojenští analytici považují za nepravděpodobné, že by se toto místo stalo centrem hlavní ukrajinské ofenzivy.

Protiofenzivu komplikuje slabost ukrajinského letectva. Kyjev už několik měsíců lobbuje u západních států za dodání stíhaček F-16, ale do jejich nasazení zbývá ještě nejméně několik měsíců.

Kyjev zavedl informační embargo s cílem neohrožovat operace svých vojsk, což ztěžuje nezávislou analýzu situace na bojišti. Ruský prezident Vladimir Putin označil dosavadní útok Kyjeva za neúspěch s velkými ztrátami.

Snímky sdílené ruskými vojenskými blogery ukazovaly zničená nebo poškozená bojová vozidla pěchoty Bradley americké výroby a tanky Leopard 2, což měly být hlavní prostředky, které Západ poskytl Kyjevu na protiofenzivu.

Muzyka odhadl, že Ukrajina mohla přijít až o 15 procent svých vozidel Bradley a několik procent svých leopardů. Je možné, že ukrajinské síly některá z těchto vozidel získaly zpět a poslaly k opravě.

Vojenský analytik Jack Watling pro think-tank RUSI napsal, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda ofenziva byla úspěšná, nebo ne. „Musíme se zdržet předčasných prohlášení o úspěchu či neúspěchu,“ uvedl.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.