Loni v noci ze 23. na 24. února přešla Daria Kaleniuková se svými dvěma dětmi polsko-ukrajinskou hranici. Když se mladá Ukrajinka otřepala z prvotního šoku, že její život se teď bude odehrávat jinak, pustila se do práce.

Do té doby protikorupční aktivistka založila spolu s dalšími ve Varšavě Mezinárodní centrum pro ukrajinské vítězství. „Bylo nám hned jasné, že o naší zemi rozhodne pomoc Západu,“ říká.

V té době už deset let vedla ukrajinské protikorupční středisko (Anti-Corruption Action Center), které v roce 2011 spoluzaložila a z nějž se vyvinulo klíčové místo pro potírání korupce v zemi. Její organizace se podílela na protikorupčních zákonech, které po zemi vyžadovaly mezinárodní instituce i investoři. Stála u zrodu nových institucí typu speciálního protikorupčního soudu.

„Za těch deset let protikorupčního boje jsme měli kontakty všude na světě. Rozhodli jsme se jich využít, abychom pomohli vystavit a udržet podporu Ukrajiny na Západě,“ pokračuje Kaleniuková.

Od té doby je neustále na cestách. „Jen za květen to je deset zemí. Švédsko, Finsko, Estonsko, Belgie, Polsko…,“ vyjmenovává Ukrajinka, která s HN a serverem Aktuálně.cz mluvila na nedávné bezpečnostní konferenci v Tallinnu. „V Americe jsem byla za poslední rok šestkrát,“ dodává.

Když cestuje, mluví se zástupci vlád, parlamentů i občanské společnosti. Z vedení západních států podle svých slov cítí „strach z porážky Ruska“. Vykládá si tím i otálení v dodávce stíhaček NATO pro bránící se zemi. Ukrajinci o ně požádali před rokem, státy ochotné poslat americké stíhačky F-16 na Ukrajinu se našly až minulý týden.

„Americký Kongres a vedení armády nás podporují,“ říká respektovaná mezinárodní Ukrajinka. „Ale ze strany administrativy Joea Bidena cítím obavy z našeho vítězství. Jake Sullivan (Bidenův poradce pro národní bezpečnost – pozn. red.) nám řekl, že Rusko nemůžeme porazit na bojišti, protože je to jaderná velmoc.“

Obavě Západu z možného nukleárního konfliktu nerozumí. „Rusko nepotřebuje útočit jadernými zbraněmi. Evropu může kontaminovat jinak a také se o to intenzivně pokouší,“ pokračuje Kaleniuková.

„Rusové útočí na naše transformátory, které odvádějí elektřinu z jaderných elektráren. V případě narušení sítě hrozí přehřátí a kolaps bloků. Téhle situaci jsme se loni v zimě jen tak tak vyhnuli. Také proto potřebujeme vzdušnou obranu a stíhačky. Abychom mohli včas sestřelit rakety letící na transformátory,“ upozorňuje.

Teď aktuálně Kaleniuková hlídá hlavně to, aby země splnila podmínky pro začátek vstupních rozhovorů s Evropskou unií. Podmínek EU je sedm – a pět se týká právního státu, hlavně potírání korupce. Členské státy by o startu ukrajinských rozhovorů o vstupu měly rozhodnout do konce letošního roku.

„Velmi na vládu tlačíme coby protikorupční hlídací psi,“ usmívá se Kaleniuková. „Dokončujeme reformu soudnictví, máme nově speciálního prokurátora pro vyšetřování korupce, za poslední rok padlo sto obvinění z korupce navzdory válce. Systém funguje. Jsme na dobré cestě do podzimu všechno stihnout.“

Rozhodnutí, které by Ukrajinu definitivně postavilo na dálnici směr EU, budou muset schválit jednomyslně všechny členské státy. V poslední době se s obavami z ukrajinské konkurence přihlásilo silné lobby – západoevropští farmáři.

Věří si přesto Ukrajinka, že všech 27 lídrů zvedne ruku pro? „Nejsem si jistá,“ připouští. „Právě proto, jakmile budeme mít hotový domácí úkol, vyrazíme do států, které budou vůči nám stále skeptické. Pokusíme se je přesvědčit, aby pak EU splnila, co nám slíbila.“

A jak si to přesvědčování představit? „Pojedeme za politickými reprezentacemi, uspořádáme shromáždění, debaty. Plánujeme vyrazit do Francie za farmáři s našimi zemědělci, aby nám Francouzi sdělili, čeho se ve vztahu k nám bojí a jak jim můžeme pomoct,“ popisuje Kaleniuková.

Několik desítek Ukrajinců podle jejích slov takhle vyrazilo do váhajících zemí už loni, když měla EU udělit zemi kandidátský status. Ona sama odjela do Dánska a Nizozemska a dala zástupcům vlád brífink o tom, co všechno Ukrajinci udělali, aby vymýtili korupci.

„Říkali jsme Nizozemcům a Dánům, dejte nám status kandidáta, našim lidem to dodá naději a sílu i k boji proti korupci,“ zmiňuje Kaleniuková. „Nevím, jestli je zrovna tohle přesvědčilo. Kandidátský status jsme ale dostali,“ uzavírá Ukrajinka.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.