Ukrajinská vojska postupují v oblasti východoukrajinského Bachmutu, a to navzdory mimořádně těžkým podmínkám, uvedl na mediální platformě ukrajinské vlády Military Media Center velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Postup označil za první úspěch ukrajinských útočných operací při obraně Bachmutu. Dodal, že jde ale zatím o dílčí úspěch.

„Postup našich vojsk v oblasti Bachmutu je prvním úspěchem ofenzivy během operace s cílem zajistit ochranu Bachmutu,“ uvedl Syrskyj. „Posledních několik dní ukázalo, že jsme schopni postupovat vpřed a likvidovat nepřítele v mimořádně složitých podmínkách,“ zdůraznil. „Je to pouze částečný úspěch a tímto způsobem je ho potřeba vnímat,“ dodal Syrskyj.

Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil v oblasti Bachmutu přicházejí už řadu dní. Minulý týden náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová sdělila, že ukrajinské síly postoupily na bachmutském úseku fronty o dva kilometry.

Ukrajinský postup severozápadně od Bachmutu v oblasti mezi Bohdanivkou a Berchivkou potvrdil o víkendu americký Institut pro studium války (ISW). Ruští internetoví komentátoři upozorňovali minulý týden na prolomení ruských obranných pozic na několika místech Doněcké oblasti a psali v této souvislosti o začátku dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy. Ruské ministerstvo obrany zprávy o prolomení ruské obrany popřelo.

Z Luhansku, dalšího města na ukrajinském Donbasu, které na rozdíl od Bachmutu leží daleko od frontové linie, dnes přišla zpráva o dvou explozích. Představitel místní proruské správy Rodion Mirošnik na komunikační platformě Telegram napsal, že město pravděpodobně čelilo raketovému útoku, přičemž podle něj šlo o ukrajinský útok střelami Storm Shadow s dlouhým doletem, jejichž dodávku na Ukrajinu minulý týden potvrdil Londýn. Úder podle Mirošnika zasáhl oblast u autobusového nádraží. O případných zraněných ale úředník zatím neinformoval. Dodal, že cílem útoku mohl být areál bývalé vojenské letecké školy, a zveřejnil fotografie dýmu stoupajícího nad městem. Dvě exploze otřásly Luhanskem i v pátek.

Stovky bojových dronů od Británie

Británie v pondělí Ukrajině přislíbila poslání stovek bojových dronů a rakety protivzdušné obrany. Drony by měly mít dolet více něž 200 kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení britské vlády. Do Londýna v pondělí dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se setká s britským premiérem Rishim Sunakem.

„(Drony a rakety protivzdušné obrany) budou dodány v nadcházejících měsících, kdy se Ukrajina chystá zintenzivnit svůj odpor proti probíhající ruské invazi,“ uvedla podle agentury Reuters britská vláda. Dodala rovněž, že poskytnutí vojenské pomoci v pondělí potvrdí Sunak.

Zelenskyj v posledních dvou dnech navštívil rovněž Itálii, Německo a Francii, které také přislíbily další podporu Ukrajiny.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist